Șoferiță din Bahna arestată pentru că a condus beată și a rănit un om

Șoferiță din Bahna arestată pentru că a condus beată și a rănit un omO femeie, de 31 de ani, din comuna Bahna, a fost arestată la domiciliu, aseară, 8 februarie, după ce a condus beată și a rănit un om. Femeia era la volan când a ratat o curbă, la Moldoveni, apoi s-a izbit cu mașina într-un cap de podeț. Bărbatul, de 32 de ani, tot din Bahna, care era cu ea în autoturism, a fost rănit și transportat la spital. Polițiștii rutieri de la Roman au făcut cercetările și au stabilit că șoferița era sub influența alcoolului. Etilotestul s-a oprit la 0,76 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar femeia a fost dusă la spital pentru stabilirea alcoolemiei, a declarat Georgiana Moșu, purtătorul de cuvânt al IPJ Neamț. După așa ispravă, nemțeanca a fost fost reținută de polițiști pentru 24 de ore și ieri a fost prezentată la instanță cu propunere de arestare preventivă pentru vătămare corporală din culpă și conducere sub influența alcoolului. Judecătoria Roman a decis ca femeia să fie arestată la domiciliu pentru 30 de zile, timp în care nu poate pleca decât cu încuviințarea poliției sau a instanței și când este chemată la audieri. (C.I.)

Autor:

Ultima ora

Uniformele ar putea deveni obligatorii în școli

Un proiect legislativ inițiat de parlamentari PSD propune ca...

Finanțări europene pentru cultivatorii români de porumb și floarea soarelui afectați de secetă

Uniunea Europeană acordă ajutoare financiare pentru fermierii afectați de...