S-a deschis sezonul estival la Ştrandul municipal Roman

Clubul Sportiv Municipal (CSM) Roman anunță deschiderea sezonului estival la Ștrandul Municipal din cadrul Complexului Sportiv și de Agrement „Moldova”, începând de vineri, 26 iunie. „Pe durata stării de alertă, accesul publicului se va face doar în baza unei programări prealabile și a unei declarații pe propria răspundere, potrivit căreia nu a fost expus la cazuri pozitive sau nu a intrat în contact cu persoane suspecte de COVID-19 în ultimele 14 zile”, potrivit CSM Roman.

S-a deschis sezonul estival la Ştrandul municipal RomanAccesul publicului se va face în limita a 500 de șezlonguri. Persoanele interesate pot solicita programarea individual sau cu membrii de familie la numărul de telefon 0786/450754, între orele 9:00-20:00.

S-a deschis sezonul estival la Ştrandul municipal RomanREGULI GENERALE de respectat în Ștrandul Municipal

  • este obligatorie purtarea măștii în spațiile comune;
  • este interzis scuipatul sau suflatul nasului în bazin;
  • nu va fi permis accesul persoanelor care prezintă semne de infecție respiratorie (tuse și strănut frecvente, stare generală alterată) și febră mai mare de 37,3 0 C;
  • în apă, fiecărui înotător trebuie să îi revină o suprafață exclusivă de cel puțin 12 mp;
  • privitor la șezlonguri, se va respecta o distanță de 2 metri, în orice direcție, pentru persoanele care nu fac parte din aceeași familie;
  • orice accesare a serviciilor Ștrandului va fi precedată de o procedură de auto-evaluare efectuată de către client, persoanele care prezintă unul sau mai multe din simptomele comune ale îmbolnăvirii cu COVID-19 urmând să nu părăsească locuința și să parcurgă procedurile descrise de autoritățile sanitare.

REGULI SUPLIMENTARE pentru evitarea îmbolnăvirii cu COVID-19

  • evitarea introducerii în incinta ștrandului de alimente sau băuturi aduse de acasă;
  • respectarea indicațiilor și regulilor afișate în incinta ștrandului;
  • evitarea ieșirii și revenirii în incinta ștrandului sub diverse pretexte.

S-a deschis sezonul estival la Ştrandul municipal Roman„Menționăm că terenul de volei pe nisip va putea fi utilizat de maxim 6 jucători, cu păstrarea regulilor de distanțare: la efort fizic (2 metri) și în repaus (7 metri). Club Sportiv Municipal Roman a implementat pentru siguranța clienților dispozițiile transmise de autoritățile centrale pentru combaterea epidemiei de COVID-19, însă reamintim că este necesar ca fiecare să manifeste o atitudine responsibilă și cooperantă privind respectarea acestora”, a declarat Constantin Cudalb, directorul CSM Roman. Tarifele în Ştrandul municipal pot fi consultate AICI. (M. CONSTANTINESCU)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Neamț Bicicliști și pietonii, în vizorul cadrelor de la Rutier. Au fost constate peste o sută de abateri

O acțiune pentru prevenirea și combaterea abaterilor comise de...

Atenționare cod galben de caniculă în Regiunea Nord-Est

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare cod...

Atenționare cod galben de caniculă în Regiunea Nord-Est

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare cod...

Trei federații sindicale din învățământ protestează joi la Palatul Parlamentului. Cer eliminarea măsurilor „anti-educație”

Trei dintre cele mai mari federații sindicale din educație – Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI), Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET" și Federația Națională Sindicală „ALMA MATER" – organizează joi, 25 iunie 2026, un protest în fața Palatului Parlamentului, începând cu ora 11:00.