Rugby feminin sub Cetate

rugby_fete

Începând cu data de 15 iunie, se va desfășura la Târgu Neamț etapa a patra, ultima, din turul campionatului de junioare, unde formația nemțeană Venus Temad luptă cu șanse reale pentru a cuceri medalia de bronz. „Formațiile participante sunt, alături de echipa feminină nemțeană, CSM Pașcani, CS Golden Roșia Montană, campioana en-titre, Rugby Club Buzău, Arieșul Mihai Viteazul (Cluj) și Gringos Cristian Brașov. La ultimul turneu desfășurat la Zlatna, echipa noastră a obținut trei victorii și două înfrângeri, situându-se în calasamentul general pe locul cinci”, a precizat antrenorul Eusebiu Popa. Acesta crede că, în acest sezon, șanse reale pentru a obține titlul de campioană, le are echipa din Pașcani. „Cea mai experimentată jucătoare de la noi are 16 ani, iar fetele sunt, majoritatea, din zona Târgu Neamț. Avem niște vârfuri în echipă, Loredana Armenici, spre exemplu, care marchează foarte multe eseuri”, mărturisește antrenorul pietrean. Meciurile de rugby în 7 se vor desfășura pe stadionul Cetatea din Târgu Neamț, sâmbătă, 15 și duminică, 16 iunie. (C.S.)

Autor:

Ultima ora

Plan de măsuri pentru combaterea efectelor caniculei prezentat de Prefectura Neamț

Zilele următoare se anunță dificile din cauza caniculei, temperaturile...

VIDEO. O discuție cu mastrul Florin Piersic la Piatra Fest 2026

Vizita făcută de Florin Piersic la Piatra Neamț pentru...