0:00

Romașcanii au “demolat” Cetatea, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Cetatea a plătit scump suspendarea terenului, după incidentele din meciul cu Bucovina Pojorâta, în urma cărora târgnemțenii au fost nevoiți să joace două etape la Roznov. Săptămâna trecută Cetatea a pierdut, la Roznov, meciul considerat pe teren propriu, cu Petrotub Roman. Scorul, 1-4, nu lasă loc decât de comentarii favorabile echipei romașcane. Duelul foștilor jucători ai Ceahlăului, dintre Ovidiu Marc și Vali Avădanei, i-a dat ultimului câștig de cauză, după golurile marcate de Țapu (minutul 16), Popa (23) şi Marin (în minutele 60 și 90), pentru romaşcani, respectiv Bodron (50), pentru gazde. Romașcanii au dominat duelul echipelor din Neamț de la un capat la celălalt, evoluția târgnemțenilor fiind marcată de absențele accidentaților Hărăguță, Tudose, Chirilă și Bobric, dar și a suspendatului Eudean. În afara celor 4 goluri, Romanul a irosit și un penalty, la scorul de 2-0, în prima repriză, penalty ratat de experimentatul Popa în minutul 34. (C.S.)