0:00

Romașcani învinşi dramatic, ZCH NEWS - sursa ta de informații

SCM Petrotub Roman a pierdut dramatic meciul disputat la Miroslava, cu Știința, din etapa a 6-a, a seriei I, din Liga a III-a și, implicit, posibilitatea de a urca în clasament. Întuneric a deschis scorul, imediat după pauză, pentru romașcani, în minutul 47, dar gazdele au egalat prin Botezatu, în minutul 72. Când nimeni nu mai dădea nicio șansă echipei ieșene de a termina victorioasă meciul derby al rundei, Tăcuțanu a reușit golul victoriei, în minutul 90, trimițând echipa din Miroslava în fotoliul de lider al seriei, cu 15 puncte.

Pe poziția a doua a coborât Cetatea Târgu Neamț, care n-a izbutit să învingă modesta echipă Bucovina Rădăuți, în deplasare. Bucovina – Cetatea s-a terminat 0-0, gazdele aflându-se la cel de-al doilea punct cucerit în acest tur de campionat, iat târgnemțenii au aflat că banii n-aduc fericirea, dacă mingea nu intră în poarta adversă, iar promovarea, un vis prea îndepărtat. Ceahlăul II a stat, dar etapa viitoare va avolua în deplasare, pe terenul celor de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, sâmbătă, 11 octombrie, de la ora 15. Cu o zi mai devreme, vineri, de la aceeași oră, 15, Cetatea Târgu Neamț joacă acasă meciul programat cu Bucovina Pojorâta. În partida cap de afiș a rundei a 7-a se vor întâlni, însă, Miercurea Ciuc și Petrotub Roman.