0:00

Relaxare plătită scump, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Naţionala de handbal feminin Under 17, din care face parte și coordonatorul de joc Loredana Vartic, de la LPS Roman, poate rata o medalie la Europenele din Polonia din cauză că s-a relaxat la ultimul meci din Grupa A. După două victorii clare, cu Spania (31-25) şi Polonia (31-21), tricolorele erau, teoretic, calificate în faza următoare. Tinerele jucătoare nu s-au mai conectat la meciul cu Portugalia, ultimul din grupă, și au cedat, la singura diferenţă minimă care le-ar fi dus în grupa principală fără puncte: 21-25! Dacă pierdeau doar la trei goluri, ar fi promovat alături de Spania, dar cu o zestre de două puncte ce le-ar fi dat speranţe la podium. Aşa, le-au ajutat pe lusitane să urce în grupa principală. Şocul a venit în ultimele trei minute, când handbalistele tricolore au jucat de parcă nu ar fi contat diferenţa, iar scorul era 21-23. Nouă nu ne-a spus nimeni nimic. Nici nu vă daţi seama în ce stare suntem!, s-a apărat una dintre fete la puţine minute după meci, printr-un mesaj postat pe o reţea de socializare. Pentru a mai spera la podium, româncele trebuie să învingă Danemarca şi Muntenegru. (C.S.)