0:00

Regula play-off-ului în handbal, ZCH NEWS - sursa ta de informații

HCM Roman va fi implicată în acest sezon în meciurile ce se vor disputa în cadrul play-off-ul Ligii Naționale de handbal feminin. Sezonul regulat se încheie pe data de 17 martie, după care se va intra în vacanță. HCM Roman vrea să se situeze pe locul 3 pentru că poate găzdui meciul decisiv din faza I a play-off-ului, în care o va înfrunta pe HC Dunărea Brăila. Meciul 1 dintre cele două combatante este programat miercuri, 7 mai, iar meciul 2 va fi sâmbătă, 10 mai.

Cine câștigă ambele partide se califica în grupa valorică 1-3. Dacă victoriile se împart, atunci duminică, 11 mai, la Roman, se va juca meciul decisiv. Cine câștigă meciul 3, se califică mai departe. În cazul în care meciul 3 se termina egal, atunci se trece imediat la executarea de aruncări de departajare, fără alte reprize de prelungiri. În grupele valorice 1-3 și 4-6 se va juca în sistem “fiecare cu fiecare”, tur-retur, în datele de 14, 17, 21, 24, 28 și 31 mai. În grupa valorică 1-3 se vor desemna noua campioană, vicecampioana și medaliata cu bronz. (C.S.)