0:00

Pietrenii supravieţuiesc prin munca propriilor tineri

Mijlocașul Cătălin Ștefănescu o ține pe Ceahlăul în viață, după o execuție braziliană, în finalul meciul cu Rapid, în urma căruia pietrenii au egalat. După un meci frumos, în care Rapid a condus ostilitățile, a avut o posesie mai bună și un gol avans, din minutul 22, datorită devierii lui Martin, mijlocașul Ștefănescu a șutat la rădăcina barei, de la aproximativ 20 de metri, Bornescu, mascat de fundași, a plonjat târziu, iar Ceahlăul a înscris golul egalizator la ultima fază de poartă. Așa s-a scris istoria unui meci, care a însemnat pentru pietreni nașterea unei formații alcătuite, în majoritate, cu fotbaliștii promovați din propria pepinieră.

Final de povestit nepoților

Zâmbetul lui Florin Marin din finalul meciului Rapid-Ceahlăul poate fi asemuit cu zâmbetul de satisfacție pe care îl are un tată atunci când vede cum o echipă alcătuită în majoritate din jucători promovați din propria pepinieră, se naște pe un stadion de legendă. Pe arena Giulești, unde a evoluat chiar el atunci când era junior, sub privirile unor spectatori de lux, precum Mircea Lucescu sau Dinu Gheorghe, Florin Marin a încheiat, poate, cea mai grea săptămână din carieră petrecută la Ceahlăul. Fără 7 titulari cu care a încercat să creeze niște automatisme, cu un căpitan de conjunctură, în persoana lui Onciu, care a acuzat palpitații la inimă în repriza a doua, a mizat pe tinerii din ”ogradă”, le-a dat încredere și speranțe și a asistat cum, la finalul meciului, i s-a mai născut un ”copil”. La fel cum în anii ’90, același Florin Marin a creat din Olimpia Piatra Neamț o echipă ce a stat 10 ani în prima ligă, care a ținut piept Juventusului în dublă manșă, tot așa, luni seară i-a trimis în teren pe Ichim, Gorea, Margină, Tăbăcariu, Popadiuc, Ștefănescu, Chitoșcă și Pavel, adică 8 din 11, fără Calancea, Țepeș și Onciu, formați în pepiniera pietrenilor de antrenorii care n-au cerșit niciodată bani de la conducerea administrativă, statui, sau diplome de onoare. Pe banca tehnică, alături de Florin Marin, a stat, printre alții, jucătorul de 15 ani, Drăghiceanu, ”briliantul” descoperit de Florin Axinia și dorit de Gheorghe Hagi la academia de fotbal care-i poartă numele. N-a fost o alegere întâmplătoare, ci una dătătoare de speranță pentru cei care și-au făcut un țel în a ajunge în prima echipă a Ceahlăului și care, după orele de curs de la LPS privesc înainte, cu speranță, la fiecare antrenament.

Rapid – Ceahlăul 1-1 (1-0), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Repriză frumoasă, cu multe ocazii

Tinerii lui Florin Marin au forțat deschiderea scorului, încă din minutul 6, prin Gorea, care i-a pus primele probleme experimentatului Bornescu, urmat, în minutul 15 de Țepeș. Rapidiștii s-au dezmeticit târziu. Pancu, deși a părut un pensionar pe lângă un Gorea ori Ichim, a ratat, alături de Roșu, primele ocazii ale gazdelor. Calancea a zburat dintr-o bară în cealaltă cu succes, dar, în minutul 22, nu s-a mai putut opune devierii lui Martin, la colțul lung, după centrarea aceluiași Roșu, scăpat în viteză, în careul nemțenilor: 1-0. Pavel a ratat, însă, cea mai mare ocazie a primei reprize, după ce a judecat perfect o ieșire inoportună la off-side a apărării giuleștene, care l-a lăsat singur cu Bornescu, însă a preferat un șut în portar, unui dribling elegant, care l-ar fi lăsat singur cu poarta goală. La poarta apărată de Calancea, căpitanul Daniel Pancu a fost și el sigur de gol, dar a tras dezamăgitor din 6 metri și repriza s-a încheiat cu un avantaj fragil al gazdelor.

Ștefănescu l-a lăsat pe Bornescu vorbind singur

După pauză, rapidiștii s-au organizat mai bine în apărare și, pe fondul unui joc în viteză, au ratat desprinderea decisivă. Rui Miguel a irosit șansa unui 2-0, iar Calancea s-a opus de fiecare dată providențial, pentru ca la celaltă poartă, Chitoșcă să-și treacă în cont ocazia reprizei, după un lob peste Bornescu, ce s-a oprit în plasa laterală. Florin Marin i-a aruncat în luptă pe Cîrjan și Mândrușcă, dar cel care a reușit golul etapei a fost internaționalul de tineret Ștefănescu. La ultima fază a meciului, a luat balonul din lateral, înspre centrul terenului și, de la 20 de metri a șutat cu ristul exterior, imparabil, aproape de rădăcina barei, după care s-a auzit ultimul fluier al jocului. Scor final: 1-1. Galeria rapidistă a continuat să cânte, Bornescu a rămas vorbind singur în careu, iar Florin Marin a zâmbit natural, pentru prima oară de când a preluat-o pe Ceahlăul.

Ştefănescu: “Eroul e Calancea”

“Am obținut un punct cu șansă, în ultimele secunde ale jocului. Sunt mulțumit de rezultat, ținând cont că am avut probleme de efectiv, ne-au lipsit 7 jucători. Rapidul a avut mai multe ocazii decât noi, dar și noi ne-am creat câteva oportunități de a înscrie. Bine că am făcut-o pe final de partidă. I-am felicitat pe jucători, s-au bătut pentru rezultat, au dat dovadă de caracter și nu au renunțat la luptă, chiar dacă au fost conduși pe tabelă. Această pauză e binevenită pentru noi, sper să-i recuperez pe jucătorii accidentați, pentru că ne așteaptă un meci greu cu Oțelul, cu care ne luptăm pentru evitarea retrogradării”, a declarat Florin Marin, la finalul jocului cu Rapid.

“Calancea a fost eroul nostru din seara asta, el ne-a ajutat să luăm punctul în Giulești. Execuția mea a fost cireașa de pe tort! Avem mai multe probleme de lot, suspendați și accidentați. Pe viitor vom arăta mai bine. Urmează un meci cu Oțelul, pe care trebuie să îl câștigăm. Acest egal cu Rapid e echitabil”, a declarat şi Cătălin Ștefănescu.

Mihai STOIAN

Rapid: Bornescu – Tînc, D. Lung, Al. Iacob, Stoica – Fl. Călin (Rui Miguel ’56), Negru – Martin, Pancu, Al. Coman (L. Buş ’89) – Roşu (Ciolacu ’76). Antrenor: Marian Rada.
Ceahlăul: Calancea – Ţepeş, Ichim, Gorea, Margină – Popadiuc (Cîrjan ’66), Onciu (Căruţă ’86), Tăbăcariu, Chitoşcă – Ştefănescu, Pavel (Mândruşcă ’77). Antrenor: Florin Marin.