Prospecțiuni își desfășoara activitatea din județul Neamț în conformitate cu reglementările legale

București, 21 februarie 2014

Compania Prospecțiuni derulează în județul Neamț lucrări de achiziție date geofizice, ca parte a proiectului de explorare a resurselor de petrol și gaze naturale, început în 1997 de clientul său, Romgaz. Scopul proiectului este de a obține o mai bună cunoaștere a zonei productive concesionată de Romgaz. Nu se vor derula niciun fel de operațiuni legate de gaze de șist în cadrul acestui proiect.

Compania operează în conformitate cu toate cerințele legale impuse de statul român. Prospecțiuni a fost autorizată de ANRM (Autoritatea Națională pentru Resurse Minerale) în vederea furnizării serviciilor de achiziții date geofizice. Au fost obținute permise și aprobări de la Ministerul Mediului, de la autorități locale și de la furnizori de utilități și infrastructură, precum drumuri, electricitate și apă. Prospecțiuni a notificat toate autoritățile competente din județul Neamț despre lucrările sale, iar toate aprobările au fost obținute conform reglementărilor legale.

După stabilirea proprietăților din județ care vor fi accesate în vederea desfășurării măsurătorilor de suprafață, Prospecțiuni a identificat și a contactat toți proprietarii de terenuri și arendașii. Dacă sunt proprietari care nu au fost contactați încă, aceștia sunt rugați să apeleze la numărul echipei de permise, pentru a discuta cu un reprezentant al companiei. Menționăm că proiectul nu va afecta mediul (pânză freatică, aer etc.), fertilitatea terenurilor, drumurile sau casele localnicilor.

Despre Prospecțiuni

Prospecțiuni SA este o companie românească de tradiție și un important furnizor internațional de servicii geologice și geofizice. Sediul central din București reprezintă o localizare strategică, pentru a oferi servicii în Europa Centrală, de Sud și de Est, precum și în Orientul Mijlociu și Africa de Nord. Cu peste 60 de ani de experiență în industria de petrol și gaze din România, Prospecțiuni SA a derulat cu succes proiecte de achiziție de date geofizice în întreaga țară, contribuind la dezvoltarea economică și energetică a acesteia.

Autor:

Ultima ora

Acțiuni ale poliției în Neamț. Două rețineri și o încarcerare

Polițiștii nemțeni au pus în aplicare mai multe măsuri...

Bărbat prins la Roman cu zeci de litri de substanțe toxice

Polițiștii din Roman au depistat în flagrant un bărbat...

Iași. Rețineri DIICOT pentru acuze de trafic de minori și proxenetism

Două persoane, o femeie de 20 de ani și...

Alerte despre copii dispăruți, restricții rutiere și vreme severă, pe panourile publice din 17 orașe

Alertele emise de Ministerul Afacerilor Interne despre copii dispăruți,...

Acțiuni ale poliției în Neamț. Două rețineri și o încarcerare

Polițiștii nemțeni au pus în aplicare mai multe măsuri...

Bărbat prins la Roman cu zeci de litri de substanțe toxice

Polițiștii din Roman au depistat în flagrant un bărbat...

Alerte despre copii dispăruți, restricții rutiere și vreme severă, pe panourile publice din 17 orașe

Alertele emise de Ministerul Afacerilor Interne despre copii dispăruți,...

Tradiții și obiceiuri de Sfântul Gheorghe

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe s-a născut în Cappadocia, într-o...