Profesor de matematică din Roman respins la predare, din toamnă

Profesorul de matematică Vasile Sandu, titular la Liceul Tehnologic „Vasile Sav” din Roman, nu a fost acceptat să mai rămână la catedră, din toamnă.

Cererea sa, de a continua să predea încă 3 ani peste vârsta de pensie, a fost respinsă de consiliul de administrație al liceului și, implicit, de CA-ul Inspectoratului Școlar Neamț. Este singurul profesor titular din cei 36 care urmează să iasă la pensie, de la 1 septembrie 2019, al cărui dosar a fost respins. Profesorul Vasile Sandu poate contesta rezoluția în perioada 7-11 februarie.

Care este motivul invalidării și cine sunt ceilalți profesori care vor preda după ce vor împlini 65 de ani puteți afla aici. (C.I.)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Rezultate promițătoare pentru sportivii nemțeni la Naționalele de înot

Clubul Sportiv Delmadi Piatra Neamț a avut o prezență...

Gest de profesionalism și spirit civic al unui jandarm de la Gruparea de Jandarmi Mobilă Bacău

Un jandarm din cadrul Grupării de Jandarmi Mobilă Bacău...

Avertizări meteo de caniculă și vijelii

Ultima săptămână din luna iunie aduce vreme deosebit de...