Primarii PNL Neamț care au fost aleși de nemțeni vor depune jurămintele de învestitură în funcție în perioada 27 – 30 octombrie.

Cu această ocazie vor participa la ceremonia de învestire a primarilor municipiilor Piatra Neamț (Andrei Carabelea), Roman (Leonard Achiriloaei) și a orașului Roznov (Vasile Pavăl) președintele PNL Neamț Mugur Cozmanciuc, deputații Laurențiu Leoreanu, Mara Calista și senatorul Eugen Țapu Nazare.

Premierul Ludovic Orban nu va mai participa la aceste evenimente, având în vedere că au intervenit niște modificări de ultim moment în agenda guvernamentală.

Programul este următorul:

Ora 15.00 – Ceremonie învestire primar Roman – La sediul primăriei  (Se vor face declarații de presă la final)

Ora 17.00 – Ceremonie învestire primar Piatra Neamț –  Rubik Hub – Aleea Tineretului, Piatra Neamț

Ora 19.30 – Ceremonie învestire primar Roznov – La sediul primăriei

Pentru a respecta măsurile de distanțare socială, ceremoniile vor putea fi urmărite LIVE pe pagina de Facebook a organizației PNL Neamț.

Ședințele de validare ale mandatelor aleșilor locali ai PNL Neamț se desfășoară după următorul program:

Miercuri 28 octombrie:

OraU.A.TParticiparePrimari
8:30GherăeștiPrefect George LazărPavel BEREȘOAE (PNL)
9:30CordunPrefect George LazărAdrian CIOBANU (PNL)
10:30TămășeniPrefect George LazărȘtefan LUCACI (PNL)
12:00IcușeștiPrefect George LazărMarius MINICĂ (PNL)
13:00SecuieniPrefect George LazărVasile IVANCEA (PNL)
14:00TrifeștiPrefect George LazărDan LUPU (PNL)
15:00Municipiul RomanPrefect George LazărLeonard ACHIRILOAEI (PNL)
17:00Municipiul Piatra NeamțPrefect George LazărAndrei CARABELEA (PNL)
19:30Orașul RoznovPrefect George LazărVasile PAVĂL (PNL)

 

Joi 29 octombrie:

OraU.A.TParticiparePrimari
9:00Alexandru cel BunPrefect George LazărIon ROTARU (PNL)
10:00PângărațiPrefect George LazărPetronel MANCAȘ (PNL)
11:00TarcăuPrefect George LazărDan FÂRȚALĂ (PNL)
13:00GrințieșPrefect George LazărAna BUȘTIHAN (PNL)
14:00FarcașaPrefect George LazărBogdan Dumitru ȚIFUI (PNL)
17:00Bicazu ArdeleanPrefect George LazărConstantin BÂRSAN (PNL)
18:00Bicaz-CheiPrefect George LazărGheorghe ONIGA (PNL)

 

Vineri 30 octombrie:

OraU.A.TParticiparePrimari
10:00NegreștiPrefect George LazărNeculai NASATASIA (PNL)
11:30GârcinaSubprefect Doru UngureanuGavril Mihai GONTARU (PMP)
13:30DragomireștiPrefect George LazărIon IONIȚĂ (PNL)
14:15Ștefan cel MarePrefect George LazărSorin OUATU (PNL)
16:00Dumbrava RoșiePrefect George LazărElena CHIRIȚESCU (PNL)