pietricica turism

Festivalul-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineri “FLORILE CEAHLĂULUI”, ediţia a XXIX-a, a programat, duminică, 26 martie, Gala Laureaţilor. La sala mare a Teatrului Tineretului din Piatra-Neamţ, iubitorii folclorului românesc au putut urmări evoluţia celor mai buni interpreţi şi instrumentişti înscrişi în concurs. Spectacolul, mult apreciat de public, a avut-o, ca invitată de onoare, pe îndrăgita interpretă a folclorului bucovinean, Sofia Vicoveanca. Alături i-au fost membrii Ansamblului “Floricică de la Munte”.

Juriul – compus din Elise Stan (etnomuzicolog şi realizator TV), Dorin Grama (director executiv Favorit TV), Tiberiu Groza (director artistic al Ansamblului “Dor Transilvan” din Cluj-Napoca), Florentina Buzenschi (expert în bunuri cu valoare etnografică, muzeograf la Muzeul de Etnografie din Piatra-Neamţ), Roxana Daniela Gibescu (etnomuzicolog, reprezentant al Casei de discuri Electrecord), Călin Brăteanu (director al Centrului pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale din cadrul Centrului Cultural “Bucovina” al Consiliului Judeţean Suceava), Carmen Elena Nastasă (manager al Centrului pentru Cultură şi arte “Carmen Saeculare” Neamţ) – a decis să acorde premiile următoarele premii:

TROFEUL “FLORILE CEAHLĂULUI”: Ionuţ COCOŞ – Ialomiţa (FOTO).

Secţiunea CANTO (categoria de vârstă 9 – 14 ani):

Premiul I: Andreea Cosmina CHIŞE – Bihor, Luiza Elena TURCU – Dolj

Premiul II: Andra Marina ROŞU – Bucureşti, Bianca Diana POPA – Bihor

Premiul III: Valentina Vasia OPREA – Olt, Maria Emilia SOLOVĂSTRU – Suceava

Menţiuni: Andreea Elena MARDARI – Neamţ, Delia Valentina BERTEA – Suceava

Premii speciale: Elena Mădălina ANUŢA – Gorj, Alice Elena PRUNDU – Neamţ.

Secţiunea CANTO (categoria de vârstă 15 – 19 ani):

Premiul I: Cătălina Florinela ROTARU – Suceava

Premiul II: Iuliana LUŢA – Suceava

Premiul III: Emilia  Georgiana TANASĂ – Neamţ, Diana LUNGU – Suceava

Menţiuni: Casiana Gabriela IOVIŢĂ – Braşov, Paula FLORESCU – Bacău

Premii speciale: Mădălina Elena ARTEM –Tulcea, Andrei MIHAILOV – Suceava, Mara Iustina APETREI – Neamţ, Ştefan Bogdan ŢÎRDEA – Neamţ, Denisia Elena ANDRONACHE – Botoşani, Ioana LUŢA – Suceava

Secţiunea CANTO (categoria de vârstă 20 -25 de ani):

Premiul I: Anamaria Gabriela MARTI – Bistriţa, Geanina GAVRILĂ – Hunedoara

Premiul II: Liliana Iustina URSACHI– Suceava

Premiul III: Mihaela Lucia PIŢIGOI – Argeş

Menţiune: Răzvan Ioan PORIME – Mureş, Radu GOŢA – Sibiu

Premiul pentru cel mai frumos costum popular: Mihaela Lucia PIŢIGOI – Argeş (FOTO).

Secţiunea INSTRUMENTE TRADIŢIONALE (categoria de vârstă 9 – 14 ani):

Premiul I: Dragoş Alin MLAGIU – Dolj, Şerban Sebastian CĂRĂMIDARIU – Botoşani

Premiul II: Andreea GHEORGHIŢĂ – Botoşani

Premiul III: Andrei MIRONESCU – Suceava

Menţiuni: Emanuel PITIC – Suceava, Mara Mădălina OTVOŞ – Harghita

Secţiunea INSTRUMENTE TRADIŢIONALE (categoria 15-25 ani):

Premiul I: Cristian ANDRIUŢA – Republica Moldova

Premiul II: Alexandru CUCU – Republica Moldova

Premiul III: Alexandru Marian COZACIUC – Suceava, Mihai COTOS – Suceava

Menţiuni: Ionuţ Andrei PEIU – Suceava, Mihai Damir DOBRIN – Neamţ

Premiu special: Mihaela Lucia PIŢIGOI – Argeş. (Centrul pentru Cultură şi Arte Carmen Saeculare Neamţ)