Poliţist acuzat că a lovit doi copii!

politist cu spateleParchetul Iași a dispus, miercuri, 18 mai, trimiterea în judecată a unui agent de poliţie, acuzat că a înjurat şi lovit doi copii, se precizează într-un comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Andrei Scafaru este cercetat sub aspectul săvârșirii a două infracțiuni de purtare abuzivă.

„În seara zilei de 4 august 2015, în jurul orei 21:30, inculpatul Scafaru Andrei, în calitate de agent de poliție aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Iași, după ce a preluat în custodie persoanele vătămate minore A.I.D. (în vârstă de 12 ani) și S.C. (în vârstă de 11 ani), cu intenția de a le conduce la secție, le-a coborât din autospeciala în care se aflau, le-a înjurat și le-a lovit succesiv în zona feței. Leziunile astfel provocate persoanelor vătămate au necesitat 2-3 zile, și respectiv 1-2 zile de îngrijiri medicale”, potrivit comunicatului de presă citat.

Dosarul a fost trimis, spre competentă soluționare, Tribunalului Iași. (ZCH NEWS)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Iași. Două persoane au rămas încarcerate după un accident la Podu Iloaiei

Două persoane au rămas încarcerate în urma unui accident...

FOTO. Un bărbat de 90 de ani și-a pierdut viața într-un incendiu devastator

Un bărbat și-a pierdut viața după ce flăcările i-au...

Foto-video. „Alege viața!” – Simularea unui accident cu victimă motociclist

În cadrul campaniei de conștientizare "Alege viața", desfășurat duminică, 14 iunie 2026, la Piatra-Neamț, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț împreună cu reprezentanți ai cluburilor moto din județul Neamț au prezentat, pe șoseaua de vizavi de parcul central, o simulare a unui accident de circulație cu o victimă motociclist.

Autostrada Moldovei A7. Lotul 2 Trifești – Gherăești a ajuns la jumătatea execuției

Vești bune pentru nemțeni de pe șantierul Autostrăzii Moldovei...

FOTO. Pregătiri pentru evenimentul Alege Viață la Piatra Neamț

Astăzi, 14 iunie, în centrul municipiului Piatra Neamț se...