Peste 300 de bolnavi cu Covid internați și încă 4 decese înregistrate în Spitalul Județean Neamț

Peste 300 de bolnavi cu Covid internați și încă 4 decese înregistrate în Spitalul Județean NeamțAșa cum era de așteptat, după numărul mare de infectări raportate în ultimele zile, s-a mai depășit un record. Astăzi, 5 octombrie, sunt 301 pacienți confirmați Covid internați în Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț. Este cel mai mare număr de bolnavi, de la început și până acum. Numărul pacienților critici rămâne constant, 10 bolnavi fiind în ATI, dar tot mai mulți au nevoie de susținere vitală (8 pacienți ventilați mecanic).

În așteptarea rezultatelor la probele prelevate sunt alți 56 de pacienți.

Din datele oficiale, în week-end s-au mai înregistrat 4 decese la pacienți cu coronavirus, din spitalul județean. Este vorba de trei femei, cu vârste de 73, 86 și 88 de ani și de un bărbat în vârstă de 79 de ani, toți având și alte boli.

S-a ajuns la 124 de decese, până acum, în județul Neamț, dintre cele 3.556 de persoane testate pozitiv la coronavirus. Din spitalele nemțene au fost externați 2.352 de pacienți.

C.I.

Autor:

Ultima ora

Zeci de copii participă la Tabăra „Tineri Veterani” 2026 la Nemțișor, județul Neamț

Luni, 27 iulie, copiii și-au început aventura, testându-și curajul...

Pepiniera Zimbrărie asigură anual aproximativ 45.000 de puieți pentru împăduririle din zona Târgu-Neamț

Ocolul Silvic Târgu-Neamț administrează Pepiniera Zimbrărie, situată în cadrul...