0:00

Punct muncit în ploaie

Performera sezonului trecut nu se regăsește în 2014. După o înfrângere la Galați, duminică, în etapa a 21-a din Liga I, Pandurii Târgu Jiu a remizat pe teren propriu, 1-1 cu Ceahlăul Piatra Neamț, după ce a fost condusă mai bine de o oră. A fost un punct muncit de pietreni, care au stat foarte bine în teren și care au avut în Vlad Achim, un căpitan veritabil (în absența lui Golubovic), ce și-a coordonat foarte bine colegii, în special în faza de apărare. Tot Achim a ratat cea mai mare ocazie de a marca, în a doua repriză, fiind aproape de a aduce trei puncte mari la Piatra Neamț.

Pandurii – Ceahăul 1-1 (0-1), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Ploaia din Croația le-a priit nemțenilor

Posesia a fost de partea gazdelor încă de la început, iar nemțenii au preferat să aștepte și să încerce să lovească pe contraatac. Până la urmă, ploaia din cantonamentul desfășurat în Croația, le-a prins bine pietrenilor antrenați de Marian Bondrea și Costel Ilie. Paradoxal, pentru unii, Ceahlăul s-a mișcat excelent sub ploaia torențială de la Târgu Jiu, a avut atitudine, ritm, dar a lipsit șutul de la distanță, în fața unei apărări care a gafat ori de câte ori faza s-a derulat rapid în preajma propriului careu.

În asemenea condiții, golul a picat rapid, după o serie de greșeli comise de apărarea gorjenilor, atunci când Garcia a reușit să profite de mingea ricoșată din piciorul lui Erico dar și de încercarea nereușită de a degaja a lui Ungurușan și a pătruns în careu, driblându-l în viteză pe portarul Stanca. Chitoșcă i-a “furat”, însă, golul argentinianului, venind în viteză din spate și trimițând în poarta rămasă goală. Era abia minutul 9, iar Lucas Garcia se încălzise pentru recitalul pe care avea să-l dea, în ciuda ploii torențiale.

Elevii lui Cristi Pustai și-au intensificat dominarea, dar nemțenii s-au închis foarte bine în jumătatea proprie și au lăsat puține spații către poarta apărată de Calancea, care a avut de lucru numai la șuturile de la distanță trimise de Breeveld (23) și Di Stefano (31). Deși au dominat jocul, gazdele nu au scăpat de emoții. Garcia l-a pus la încercare pe Stanca (33), apoi Paraskevas a fost aproape să înscrie un autogol spectaculos, dar mingea ricoșată din exteriorul bocancului său, s-a dus în corner (41). Gorjenii au încheiat repriza în atac, dar nu au reușit să egaleze, în ciuda insistențelor.

Gazdele – mai hotărâte după pauză

A doua parte a început cu echipa gorjeană hotărâtă să marcheze, iar șuturile au început să curgă către poarta lui Calancea. Bud a trimis superb, dar peste poartă (48), în timp ce Nistor a trimis în brațele portarului moldovean (50). Buleică a ratat și el ținta (3 minute mai târziu). Oaspeții au încercat să închidă meciul pe contraatac, dar Stanca l-a blocat pe Garcia (54).

Nicoară a avut una dintre cele mai mari ocazii ale meciului în minutul 65, când a șutat peste poartă din marginea careului, mic, după un dribling frumos. Pericolul s-a mutat în suprafața de pedeapsă a gazdelor, unde Constantinescu a fost blocat în ultimul moment (67), la sacrificiu, după o fază frumoasă creată de Chitoșcă.

Cum ocaziile se răzbună, Alex Dos Santos – intrat la pauză – a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj dintr-un penalty obținut de Nicoară, după care, gorjenii au continuat să domine autoritar. Cu toate acestea, nu au mai reușit să amenințe serios poarta lui Calancea până la final, ba, dimpotrivă, au tremurat serios la lovitura de cap a lui Achim (78), din patru metri, care a reluat cu gazonul, nemarcat de nimeni, dar balonul s-a scurs pe lângă poarta lui Stanca, ce a rămas visător pe linia porții.

Vicecampioana din sezonul trecut rămâne cu un singur punct obținut în 2014 și nu mai practică același fotbal spectaculos după transferul brazilianului Eric. De partea cealaltă, Ceahlăul este la al doilea rezultat de 1-1 consecutiv, după cel obținut în etapa a 20-a, cu Universitatea Cluj, însă acesta poate fi socotit un punct ce reface moralul jucătorilor înaintea partidei de duminică, împotriva Petrolului Ploiești, care se va desfășura la Piatra Neamț, de la ora 20 și 45 de minute.

Costel llie rămâne neînvins în 2014 după două jocuri oficiale și după ce, de fiecare dată, a deschis scorul. S-a întâmplat la fel cu Universitatea Cluj, apoi, mult mai repede și în jocul cu Pandurii Târgu Jiu. Echipa pietreană nu joacă mai spectaculos decât în mandatul lui Vasile Miriuță, dar a rămas pragmatic și încearcă să obţină maxim dintr-un joc. Una peste alta, Ceahlăul ocupă locul 8 în clasamentul Ligii I, nu a gustat, încă, din cupa victoriei în acest an și a acumulat 29 de puncte, la 8 puncte distanță de primul loc ce duce în Liga a II-a. Sub Pietricica, deocamdată, e liniște!

Cristi SOROCEANU

Pandurii: Stanca – Unguruşan, Paraskevas (46 – Dos Santos), Erico, Momcilovic – Anton, Breeveld – Distefano (47 – Buleică), Nistor, Nicoară – Bud (65 – Ciucur)
Rezerve: Gilwa, Shamsin, Bohale, Mamele

Ceahlăul: Calancea – Dumitraş, Marc, Ichim, Slavickas – Onciu, Achim – Popadiuc (80 – Ștefănescu), Garcia (86 – Cazan), Chitoşcă (72 – Ntambue) – Constantinescu
Rezerve: Jovic, Rusu, Tăbăcariu, Margină

Articolul precedentANAF va înregistra din oficiu anumite categorii de contribuabili