pietricica turism

alegeri-2016-hartaBiroul Electoral Central (BEC) a furnizat, joi, 15 decembrie, rezultatele finale ale alegerilor parlamentare de duminică, ca şi distribuţia mandatelor de deputat şi senator pe partide şi judeţe. Suntem în măsură să vă furnizăm toate numele şi prenumele noilor parlamentari din judeţele Regiunii de Nord-Est, pe fiecare judeţ în parte. Surprize la redistribuire au apărut în Bacău (un deputat USR), Iaşi (un singur senator PNL şi deputaţi de la PMP şi ALDE), Neamţ (deputat USR) şi Vaslui (PNL fără senator, PMP şi USR cu câte un deputat).

BACĂU

CAMERA DEPUTAȚILOR: PSD – Gabriel Vlase, Theodora Şotcan, Ionel Floroiu, Lucian Şova, Claudiu Ilişanu, Costel Dunava; PNL – Ionel Palăr, Tudoriţa Lungu; ALDE – Constantin Avram; USR – Lucian Stanciu Viziteu

SENAT: PSD – Dragoş Benea, Miron Smarandache; PNL – Daniel Fenechiu; ALDE – Viorel Ilie.

BOTOȘANI

CAMERA DEPUTAŢILOR: PSD – Tamara Ciofu, Mihaela Huncă, Marius Budăi, Răzvan Rotaru, Costel Lupașcu; PNL – Cristian Achiței.

SENAT: PSD – Doina Federovici, Lucian Trufin; PNL – Costel Șoptică

IAȘI

CAMERA DEPUTAŢILOR: PSD – Camelia Ga­vrilă, Nicu Bănicioiu, Tudor Ciu­hodaru, Vasile Câtea, Silviu Ma­covei, Vasile Axinte; PNL – Marius Bodea, Dumitru Oprea, Costel Alexe; USR – Cosette Chichirău; PMP – Petru Movilă; ALDE – Varujan Vosganian.

SENAT: PSD – Doru Pănescu, Victo­rel Lupu, Vasile Toma; PNL – Iulia Scântei; USR – Dan Lungu.

NEAMȚ

CAMERA DEPUTAŢILOR: PSD – Ioan Munteanu, Dănuț Andrușcă, Ciprian Șerban, Alexandru Rotaru, Neculai Iftimie; PNL – Mugur Cozmanciuc, Laurențiu Leoreanu; USR – Iulian Bulai.

SENAT: PSD – Emilia Arcan, Dan Manoliu; PNL – Eugen Țapu- Nazare.

SUCEAVA

CAMERA DEPUTAŢILOR: PSD – Eugen Bejinariu, Maricela Cobuz, Cătălin Nechifor, Alexandru Rădulescu, Emilian Havrici; PNL – Ioan Bălan, Angelica Fădor, Bogdan Gheorghiu, Dumitru Mihalescu; ALDE – Alexandru Băişanu; COMUNITATEA POLONĂ – Victoria Longher; COMUNITATEA ITALIANĂ – Andi Grosaru.

SENAT: PSD – Ioan Stan, Virginel Iordache; PNL – Daniel Cadariu; ALDE – Ilie Niţă.

VASLUI

CAMERA DEPUTAŢILOR: PSD – Adrian Solomon, Ana Birchall, Irinel Stativă, Aurel Căciulă; PNL – Daniel Olteanu; PMP – Corneliu Bichineţ; USR – Mihai Cătălin Botez.

SENAT: PSD – Gabriela Creţu, Doina Silistru; ALDE – Ion Hadârcă. (M. CONSTANTINESCU)