0:00

NEAMŢ: HCM Roman, între primele 4 echipe ale României!, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiÎn această seară (6 mai), HCM Roman a învins pe SCM Craiova, în deplasare, cu scorul de 22 – 20 (9 – 8), şi s-a calificat între primele 4 echipe ale campionatului naţional de handbal feminin.

Florentin Pera a folosit următoarea formulă de echipă (în paranteză numărul de goluri): Tymoshenkova, Polocoşer – Toskovic (5 goluri), Stoleru (3), Mihalschi (6), Agrigoroaei (3), Horobeţ (2), Iuganu (3), Druţu.

“Mă bucur enorm pentru această victorie, care consfinţeşte o nouă calificare, consecutiv, în cupele europene. Fetele au dat dovadă de spirit de luptă, de sacrificiu. Alcătuiesc o familie care a luptat pentru fiecare minge, până la ultimul strop de energie. Fete formidabile! Jocul echipei a fost exact în apărare şi în atac. Am gestionat foarte bine avantajul de pe tabelă, în ciuda faptului că au fost multe momente în care am jucat în inferioritate numerică”, a declarat antrenorul Florentin Pera.

Rezultatele meciuriurilor din turul sferturilor: CSM Ploieşti – HCM Baia Mare 20-31 (10-12), Dunărea Brăila – CSM Bucureşti 20-28 (9-13), HC Zalău – Corona Braşov 23-19 (12-9), HCM Roman – SCM Craiova 27-21 (15-11).

Rezultatele meciurilor din returul sferturilor: CSM Bucureşti – Dunărea Brăila 29-26 (12-11), Corona Braşov – HC Zalău 30-18 (15-10), HCM Baia Mare – CSM Ploieşti 40-24 (17-7), SCM Craiova – HCM Roman 20-22 (8-9).

S-au calificat deja în semifinale: HCM Baia Mare, CSM Bucureşti şi HCM Roman. Corona Braşov şi HC Zalău se vor întâlni, în a treia partidă, joi, 7 mai. (ZCH NEWS)

Articolul precedentNEAMŢ: Pedepse blânde pentru ucigaşii bătrânului din Români
Articolul următorIAŞI: Studente, victime ale unor furturi
Stiri din Neamt, Bacau, Suceava, Iasi, Botosani, Vaslui. Primul ziar regional din regiunea Nord Est.