Medic de la Spitalul Județean confirmat cu coronavirus

Al doilea medic de la Spitalul Județean de Urgență Piatra Neamț a fost confirmat infectat cu coronavirus. Este vorba de un medic din secția Medicină Internă, care a fost contact cu cel puțin unul din cei doi pacienți găsiți pozitiv ulterior. Din aceeași secție, pentru un alt medic rezultatul anunțat este negativ. Pozitiv a fost și rezultatul, anunțat de Iași zilele acestea, în cazul unui medic de la cabinetul TBC al spitalului.

Astăzi, mai erau așteptate rezultatele a 29 de cadre medicale, din 63 suspecte. Pentru restul de 34 cadre medicale testele sunt negative, între care și pentru doi medici din UPU, contacți cu pacientul care a decedat pe 22 martie, la Iași. (C.I.)

Autor:

Ultima ora

Plan de măsuri pentru combaterea efectelor caniculei prezentat de Prefectura Neamț

Zilele următoare se anunță dificile din cauza caniculei, temperaturile...

VIDEO. O discuție cu mastrul Florin Piersic la Piatra Fest 2026

Vizita făcută de Florin Piersic la Piatra Neamț pentru...