0:00

Lt. col. Valentin Munteanu, jandarmul tenisman de podium, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Locotenent-colonelul Valentin Munteanu, din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Neamţ, s-a clasat pe locul al doilea la Campionatul de tenis de câmp, organizat de Ministerul Afacerilor Interne. Competiţia a avut loc, în perioada 16-21 iunie, la Sighetul Marmaţiei, judeţul Maramureş, iar jandarmul nemţean a intrat în concurs la categoria de vârstă peste 45 de ani. În total, la această categorie au fost înscrişi 20 de concurenţi (jandarmi, poliţişti, poliţişti de frontieră şi pompieri). Ofiţerul din cadrul IJJ Neamţ a câştigat şase meciuri şi a fost învins în finală, din cauza unei accidentări. Valentin Munteanu lucrează la Jandarmeria Neamţ din 2013, iar pasiunea sa pentru sport l-a ajutat să se remarce nu doar la tenis de câmp, ci şi la atletism, alpinism sau ciclism montan. Pentru ultima sa performanţă, ofiţerul a fost felicitat de şeful IJJ Neamţ, colonelul Sorin Gherman şi a primit un premiu de 600 de lei din partea Asociaţiei Sportive „Petru Rareş Club”. (C. MIRCEA)