LIGA NAŢIONALĂ: HC Zalău – CSM Roman 24-24 (15-11)

csm-roman-glibko
Irina Glibko

Final pe muchie de cuţit între HC Zalău şi CSM Roman, miercuri, 28 septembrie, într-un meci care a contat pentru etapa a V-a a primului eşalon. Pentru prima dată de când activează în Liga Naţională handbalistele de la CSM Roman au reuşit să smulgă în deplasare un punct fostei campioane HC Zalău. Nemţencele au remizat, scor 24-24, după ce au condus pentru prima dată în minutul 58 cu 24-23.

„Ne bucurăm că am reuşit să obţinem acest punct şi să oferim în acelaşi timp un frumos spectacol handbalistic numeroşilor spectatori veniţi le meci. Sigur, ne-am fi dorit să gestionăm în favoarea noastră finalul de meci, dar e bine şi aşa„, a declarat, imediat după joc, Lucian Micu, viceprimarul Romanului şi purtătorul de cuvânt al echipei.

Fosta internaţională Tereza Tamaş Pâslaru a fost una dintre cele mai bune jucătoare ale formaţiei de la malul Moldovei. Portăriţa originară din Roman şi pivotul Raluca Ivan Agrigoroaei au apărat în trecut culorile formaţiei lui Gheorghe Tadici.

„Tereza este o handbalistă de mare valoare, foarte experimentată, a intrat deosebit de motivată în joc şi ne-a ajutat astăzi foarte mult. Şi Georgiana Stoleru Martin a apărat o aruncare de la 7 metri exact când aveam mai multă nevoie. Felicit întreaga echipă şi pe antrenorii Andon Boskovski şi Viorel Lazăr”, a mai spus Lucian Micu.

Ca eficacitate, s-a evidenţiat de la nemţence Irina Glibko, autoare a 9 goluri. Meciul a început cu o întârziere de 10 minute, întrucât antrenorul Gheorghe Tadici a contestat înscrierea Romanului în campionat sub noua titulatură de CSM. Stoleru şi compania au acumulat 8 puncte şi au urcat momentan pe locul al 6-lea în clasament.

„Va fi un campionat lung. Se vor mai întâmpla multe surprize şi nu trebuie să ne culcăm pe-o ureche. Niciun meci nu seamănă cu altul, e important să rămânem concentraţi pe obiectivele pe care le avem de atins„, a conchis Lucian Micu.

Tot miercuri, 28 septembrie, s-a disputat şi meciul Unirea Slobozia – Cetate Devatrans, scor 28-17.

Astăzi, 29 septembrie, sunt programate partidele: Măgura Cisnădie – Corona Braşov, CSM Bucureşti – SCM Craiova, CSM Bistriţa – CSM Rm. Vâlcea, CSM Ploieşti – U Cluj şi Danubius Galaţi – Dunărea Brăila.

CLASAMENT

1Dunărea Brăila4400135983720206612
2Corona Braşov4400115912420206612
3SCM Craiova430114098421020369
4CSM Bucureşti43019669272010639
5HCM Rm. Vâlcea43019986132010639
6CSM Roman522111696202002628
7U Cluj421111799181110437
8HC Zalău5212117125-80120167
9CSM Bistriţa420211010820020066
10Măgura Cisnădie4112104112-81001314
11Unirea Slobozia5113135152-171100404
12Cetate Devatrans5005108155-470000000
13Danubius Galaţi (*)40045796-39000000-1
14CSM Ploieşti (**)400462126-64000000-3

(*) FRH a decis penalizare de un punct

(**) FRH a decis penalizare de trei puncte

(A. MOISE; FOTO: Facebook)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Poate te interesează...

Mai mult

    FOTO&VIDEO Suceava. Incendiu în pădurea de la Marginea – sunt afectate 15 hectare

    15 hectare de pădure din fondul forestier administrat de Ocolul Silvic Marginea, din...

    Torță pe patru roți în miez de noapte, la Suceava! Mașina a ars în totalitate

    Un autoturism parcat în cartierul Ițcani din municipiul Suceava a fost distrus în...

    „Fermieră” cu acte false: a obținut ilegal peste 300.000 de lei din bani europeni și a scăpat cu suspendare!

    Tribunalul Neamț a fost sesizat cu un acord de recunoaștere a vinovăției încheiat...

    Tragedie în pădurea din Vaduri: un bărbat de 60 de ani, prins sub un copac căzut

    Un bărbat în vârstă de 60 de ani a murit vineri după-amiază în...

    În atenția locuitorilor cu venituri mici ai orașului Bicaz: ajutor financiar pentru plata facturilor la încălzire

    Un comunicat al Primăriei Bicaz informează asupra unui ajutor financiar oferit, în perioada...

    Măsuri pentru prevenirea și combaterea răspândirii rabiei în județul Neamț

    Instituția Prefectului – Județul Neamț informează că, în data de 6 octombrie 2026,...

    Roznov. Incendiu la o bucătărie de vară în zona Calea Tazlăului

    Un incendiu a izbucnit vineri, 9 octombrie 2026, la o bucătărie de vară...