csm-roman-2016-01Nici bine nu și-au lins rănile după înfrângerea cu Alba Fehervar (25-27) din Cupa EHF, că handbalistele de la CSM Roman trebuie să intre din nou în arenă. Pentru ele urmează un nou joc dificil, de această dată în campionat. Elevele antrenorului macedonean Andon Boskovski înfruntă lidera Dunărea Brăila, echipă pregătită de Costică Buceschi, tehnicianul secund al naționalei de senioare. Jucătoarele de la malul Dunării tocmai au învins cu 27-15 formația belarusă HC Gomel și au făcut un pas mare spre calificarea în turul al treilea al Cupei EHF. Partida dintre nemțence și brăilence are loc miercuri, 19 octombrie, de la ora 17:00, în Sala Sporturilor din Roman și contează pentru etapa a 7-a a Ligii Naționale.

csm-roman-stoleru-carmenAceasta-i perioada cea mai grea în care jucăm din trei în trei zile. E o echipă destul de bună însă nu-i de neînvins”, a spus Carmen Stoleru, căpitanul formației CSM Roman.

În semifinalele ultimei ediții a Cupei României, echipa de malul Moldovei a învins-o clar pe Dunărea Brăila, cu scorul de 27-20 (12-13) și a disputat ultimul act cu CSM București.

Jucând acasă trebuie să dăm totul. Avem nevoie de victorii mai multe, nu doar de rezultate de egalitate. Ultima dată când am jucat cu ele la turneul de pregătire de la Brașov am terminat la egalitate. Miercuri trebuie să câștigăm neapărat”, a mai declarat Carmen Stoleru.

În actualul sezon intern, oaspetele de miercuri ale nemțencelor au pornit ca din pușcă câștigând toate meciurile chiar și pe cel cu reprezentanta României în Liga Campionilor, CSM București. Dunărea Brăila este echipa care a avut cele mai multe jucătoare convocate, 7 la număr, la ultima acțiune a naționalei de senioare.

Programul etapei mai cuprinde partidele: CSM Bucureşti – Cetate Devatrans, Danubius Galaţi – U Cluj, Unirea Slobozia – Măgura Cisnădie, CSM Ploieşti – HCM Rm. Vâlcea, HC Zalău – SCM Craiova şi CSM Bistriţa – Corona Braşov.

CLASAMENT

1Dunărea Brăila660018514218
2CSM Bucureşti650115711315
3Corona Braşov641115513513
4SCM Craiova640219015112
5U Cluj631217014610
6HCM Rm. Vâlcea631215214210
7Măgura Cisnădie631215515710
8CSM Roman62311341149
9CSM Bistriţa63031641619
10HC Zalău62131371507
11Unirea Slobozia61231601775
12Cetate Devatrans61051491753
13Danubius Galaţi (*)6006101146-1
14CSM Ploieşti (**)6006101201-3

(*) FRH a decis penalizare de un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

(**) FRH a decis penalizare de trei puncte pentru neprezentare

(Ana MOISE; FOTO: Facebook)