0:00

HCM Roman a ratat ocazia de a lua o medalie în ediţia 2013-2014 a Ligii Naţionale feminine de handbal. Echipa romaşcană n-a reuşit decât un rezultat de egalitate în cel de al doilea meci din play-off: 18-18 (8-11) pe teren propriu cu Dunărea Brăila și va continua competiţia în cadrul grupei ce se va lupta pentru locurile 4-6. Primarul Laurențiu Leoreanu încurajează echipa romașcană, declarând că nu s-a pierdut nimic, locul din cupele europene fiind asigurat odată cu accederea în finala Cupei României.

Leoreanu despre HCM Roman: ”Atât s-a putut”, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Scurt ”remember”

În iunie 2013, odată cu schimbarea conducerii tehnice şi cu stabilirea, în mare parte, a lotului, a început un nou sezon din istoria celei mai bune formaţii romaşcane la sporturile de echipă. S-a trecut la treabă, cu obiectiv de calificare în faza play-off. În primă fază, HCM Roman a încheiat pe data de 18 iulie 2013, cantonamentul de 12 zile de pregătire de la Văratec cu un nou antrenor principal, Florentin Pera, dar şi cu un lot de 17 jucătoare, între care Tereza Tamaş Pâslaru, sportivă născută la Roman, fiind cea mai galonată din echipă. Ana Maria Iuganu este altă jucătoare sută la sută din Roman, aflată atunci în perioada de refacere. În 19 iulie, Sala Sporturilor din Roman s-a umplut la festivitatea de prezentare a lotului, eveniment care s-a suprapus cu aniversarea a 10 ani de când HCM Roman evoluează în Liga Naţională.

HCM Roman a luat fiinţă în 2001, cu sprijinul direct al Primăriei Roman şi avându-i ca antrenori pe Ioan Holban şi pe regretatul Dan Moisii, cu care echipa a şi promovat în Liga Naţională în 2003. Pe parcursul evoluţiei echipei romaşcane, la conducerea tehnică s-au succedat Liviu Paraschiv, Alexandrina Soare, Corneliu Bădulescu, Dumitru Muşi. Noul antrenor este Florentin Pera. Cel mai bun rezultat al HCM de până acum este disputarea semifinalei de Challenge Cup, din 2007.

Aproape de locul trei

HCM Roman a fost aproape de cel mai bun rezultat în competiţiile interne, dacă nu se ia în calcul şi locul al doilea din Cupa României, obţinut pe data de 27 aprilie. Atunci, HCM Roman a pierdut onorabil, 21-23, finala cu HCM Baia Mare, cea mai bună echipă din ţară. Totuşi, o medalie în campionat părea a fi mai frumoasă decât o finală de Cupa României în urma căreia HCM Roman şi-a asigurat participarea în cupele europene. Medalia a fost ratată, întrucât HCM Roman avea neapărată nevoie de victorie cu Dunărea Brăila, în cel de-al doilea meci din prima fază a sesiunilor play-off. Campionatul a fost o competiţie de anduranţă, pe parcursul căreia Carmen Stoleru şi colegele ei au rezistat loviturilor directe sau indirecte, au demonstrat că sunt profesioniste şi că merită din plin laude pentru locul pe care îl ocupă în întrecerea internă.

Cea mai proaspătă variantă în privinţa programului din faza a II-a a play-off-ului Ligii Naţionale feminine de handbal, grupa locurilor 4-6, include ca prim meci al HCM Roman pe cel cu Jolidon Cluj, partidă care va avea loc sâmbătă, 17 mai, de la ora 11, la Sala Sporturilor din Roman. “Aşa am fost anunţaţi de la Federaţie, vom juca sâmbătă, de la ora 11, cu Clujul. Exista şi varianta cu meci vineri, dar cei din Cluj n-ar fi de acord să joace al doilea meci la numai două zile după primul”, a confirmat Constantin Munteanu, vicepreşedinte al HCM Roman. Reprogramările au fost dese în ultima perioadă, în funcţie de televizări şi de alţi factori, astfel că n-ar mai fi nicio surpriză dacă se va schimba ceva până la sfârşitul săptămânii. Săptămâna viitoare, HCM Roman va juca, tot pe teren propriu, cu HC Zalău (21 mai), apoi, logic, pentru formaţia romaşcană vor urma două partide în deplasare: 28 mai, la Cluj, 31 mai, la Zalău. Partida retur dintre HC Zalău şi U Cluj este programată în 24 mai. Fiecare echipă are pauză când se confruntă celelalte două.

Locul 5 – Cea mai bună performanță din istorie

În 2011, HCM Roman a ocupat locul al cincilea în Ligă, unul de cupă europeană, cel mai bun de până atunci în competiţia internă. HCM n-a mai jucat în cupele europene, întrucât în acel an s-a reinventat Cupa României şi a avut prioritate finalista, Oţelul Galaţi, în detrimentul ocupantei locului al cincilea din campionat. Cei de la Brăila sunt în cunoştinţă de cauză. Dunărea a fost învinsă de Oţelul, în Sala Sporturilor din Bacău, în semifinală, meci decisiv pentru loc de cupă europeană. HCM Roman a fost repartizată, fără tragere la sorţi la acea competiţie, în grupă cu Oltchim Râmnicu Vâlcea. Cu alte cuvinte, nu era dorită ca reprezentantă a României în cupele europene deşi câştigase, pe teren, nu în culise, acest drept.

Declarațiile oficialilor

Florentin Pera (antrenor principal HCM Roman): “Îmi pare nespus de rău pentru că n-am reuşit să oferim o dublă victorie cu Brăila acestui public minunat. Ratările ne-au costat. Sperăm să ne revanşăm faţă de public în meciurile care vor urma. Adevăraţii suporteri se văd şi la greu. Am rămas datori. N-am ştiut să fructificăm avantajul din final, când s-a dat forţare şi am pierdut mingea. Totuşi, nu trebuie uitat că a fost şi încă mai este un campionat greu. Felicit fetele pentru tot ce au făcut până acum. Va veni şi un alt sezon, vor fi şi meciurile din cupele europene. Vom avea nevoie şi de întăriri. Sperăm să ne completăm lotul şi să ne prezentăm la cel mai înalt nivel în cupele europene”.

Laurenţiu Dan Leoreanu (primarul municipiului Roman): “A fost o luptă frumoasă, acerbă, uneori peste limitele regulamentului, pe viaţă şi pe moarte. Acum rămâne să ne pregătim pentru a doua parte a fazei play-off şi pentru cupele europene. Consider rezultatul cu Brăila ca fiind echitabil. Fetele noastre au avut şi handicapul meciurilor mai multe disputate în Cupa României. S-a văzut că au avut dorinţă. Atât s-a putut în acest moment. Nu s-a pierdut nimic, pentru că avem locul asigurat în cupele europene şi le felicit”.