Încă un pompier confirmat Covid

Un nou caz de infectare Covid a fost confirmat în cadrul ISU Neamț, astăzi, 26 noiembrie. Un pompier de la Detașamentul Piatra-Neamț a fost testat pozitiv, după ce mama lui a fost bolnavă și spitalizată. Militarul este în izolare la domiciliu, cu formă ușoară de boală.

„Vă informăm că rezultatul testului Covid pentru un cadru militar ce își desfășoară activitatea în cadrul ISU Neamț este pozitiv. În acest sens, facem precizarea că după primirea rezultatului care indică infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice și a Direcției de Sănătate Publică, pentru adoptarea măsurilor legale”, a declarat lt. Irina Popa, ofițerul de presă al ISU Neamț.

Săptămâna trecută au mai fost confirmați cu Covid doi pompieri de la Detașamentul Târgu Neamț.

C.I.

Autor:

Ultima ora

Plan de măsuri pentru combaterea efectelor caniculei prezentat de Prefectura Neamț

Zilele următoare se anunță dificile din cauza caniculei, temperaturile...

VIDEO. O discuție cu mastrul Florin Piersic la Piatra Fest 2026

Vizita făcută de Florin Piersic la Piatra Neamț pentru...