0:00

Cu gândul la marea finală !

HCM Roman a obţinut al doilea succes consecutiv în Cupa României, care a propulsat formația nemțeană în semifinalele competiţiei ce se află în desfăşurare la Târgovişte. În sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin, HCM Roman a întâlnit, joi, 24 aprilie, echipa de liga secundă Știinţa Bucureşti, surprinzătoarea învingătoare din faza precedentă a Cetăţii Deva. Echipa din Roman, ocupantă a locului al treilea în Liga Naţională, s-a impus clar, cu 31-17 (12-8). HCM Roman a început partida bine, conducând cu 3-1 în minutul 8 şi, apoi, cu 5-1, lucru care a determinat antrenorul echipei adverse, Nicoleta Alexandrescu, să ceară timp de odihnă. Jocul a continuat în nota de dominare a echipei romaşcane, care a reuşit să mărească diferenţa, dar pentru o scurtă perioadă. Eliminările temporare s-au şi suprapus, la un moment dat, astfel că ocupanta locului al treilea din Liga Naţională a ajuns să evolueze şi cu doar patru jucătoare de câmp. Cu toate acestea, la pauză se înregistra 12-8 pentru HCM Roman.

HCM Roman – Știința București 31-17 (12-8), ZCH NEWS - sursa ta de informații

La reluare, romașcancele s-au desprins

La reluare, elevele antrenorilor Florentin Pera şi Viorel Lazăr n-au mai lăsat nicio şansă partenerelor de întrecere. Un joc dezinvolt şi în viteză al romaşcanelor a dus la creşterea constantă a diferenţei de pe tabela de marcaj, una în conformitate cu diferenţa de valoare. Meciul s-a “rupt” în minutul 37, la scorul de 15-11 pentru trupa lui Florentin Pera. Atunci, Ştiinţa București a rămas în trei handbaliste pe teren, iar HCM Roman a profitat la maximum: s-a desprins la 20-11. În total, echipa din Divizia A a jucat 14 minute în inferioritate numerică în repriza a doua. Astfel, în minutul 43 era 19-11 pentru HCM Roman, iar în minutul 48 se ajunsese la 24-13. Handbalistele romaşane au ”defilat” în continuare pe marşul victoriei, la final, diferența dintre combatatnte fiind una liniștitoare pentru HCM Roman: 31-17.

Declarații la finalul jocului

Florentin Pera: “Suntem foarte bucuroşi că am reuşit să ne calificăm în penultimul act al Cupei. Este un rezultat foarte important pentru echipa noastră. Parcursul bun de până acum ne dă încredere şi pentru semifinale. Cu aceeaşi atitudine şi determinare vom ajunge în finală. Nu va fi uşor. Sută la sută, şi adversara din semifinală va lupta cu gândul de a prinde finala. Am arătat o formă foarte bună şi am mare încredere că fetele vor trece şi de hopul următor. Am convingerea că vor veni şi mai mulţi suporteri de la Roman pentru a ne susţine”.

”Eu chiar am crezut că putem elimina Cetate Deva. Chiar înaintea partidei i-am spus lui Florentin Pera să se pregătească de un meci cu noi. Râdea!”, a declarat Nicoleta Alexandrescu, antrenoarea echipei bucureștene, care a povestit și reacţia pe care a avut-o după meci: “Le-am spus fetelor încă de când s-a terminat egal cu Cetate Deva că sunt mândră de ele. Nu le-a venit să creadă că s-au calificat, dar s-au mobilizat bine înainte de joc. Numai ajutându-se 2 cu 1 în apărare am reuşit să mergem mai departe”.

Deşi evoluează în Divizia A şi este formată doar din absolvente de facultate şi din studente, echipa beneficiază de un staff complet, din care face parte şi un psiholog sportiv, Florentina Toniţă. Săptămânal, echipa face şedinţe de terapie de grup, acesta fiind unul dintre motivele pentru care Ştiinţa a început să performeze, susţine Nicoleta Alexandrescu: “Psihologia este foarte importantă în sportul de azi. Eu am colaborat cu Florentina Toniţă şi la CSS 6 Bucureşti la juniori, iar atunci s-au luat două medalii”. Salariile nu depăşesc 1.500 de lei pe lună, tot fondul de salarizare fiind până în 30.000 de lei pe lună. Interesant este faptul că Ştiinţa Bucureşti a făcut naveta la Cupa României, imediat după partida cu Cetate Deva echipa revenind în Capitală. “Preferăm să le luăm ceva la fete, decât să plătim cazare. Ne ajută şi distanţa, între Târgovişte şi Bucureşti sunt 80 de kilometri”, a mai spus Alexandrescu. “Pentru noi, meciul cu HCM Roman a fost o nouă provocare, dar am întâlnit o echipă de excepţie din România, cu jucătoare bune. Tereza Pâslaru este cel mai în formă portar din România în acest moment. A contat mult oboseala din meciul cu Deva. Noi ne-am autodepăşit deja şi nu credeam că avem atâta forţă să ducem acelaşi ritm două jocuri de mare intensitate în două zile consecutiv. Mă bucur că ne-am jucat şansele până la fluierul final”, a concluzionat Nicoleta Alexandrescu.

Cristi SOROCEANU

Rezultate din sferturile Cupei României

Celelalte rezultate din sferturile de finală: HCM Baia Mare – HC Zalău 31-21 (14-12), meci în care echipa din Maramureş a condus cu 9-0 în minutul 15, Corona Braşov – CSM Ploieşti 30-28 (15-16). Meciul SCM Craiova – Jolidon Cluj s-a terminat 23-25, astfel că echipa craioveană va fi adversara HCM Roman în semifinale, sâmbătă, 26 aprilie, de la ora 13, partidă transmisă în direct pe postul Digisport 1. Finala se va disputa duminică, 27 aprilie. În cealaltă semifinală se vor întâlni HCM Baia Mare – Corona Braşov (sâmbătă, ora 11).

HCM Roman: Pîslaru, Vişan – Stoleru (2 goluri), Băbeanu (4), Horobeţ (3), Agrigoroaei (3), Druţu (4), Pavăl, Genkova (1), Iuganu (7), Crap (3), Chitacu, Bokaric (3), Amoagdei (1).