0:00

HCM Roman – SCM Craiova 18-22 (7-11), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Romaşcance blocate în ”complexul oltenesc”

HCM Roman a devenit din surpriza păcută a Ligii Naționale, dezamăgirea debutului de sezon. Romașcancele nu au trecut de ”complexul oltenesc” și au pierdut, joi seară, meciul de pe teren propriu cu SCM Craiova, scor 18-22 (7-11), în cadrul etapei a doua a Ligii Naţionale de handbal feminin. Ostilitățile au fost conduse în teren de formația vizitatoare, iar gazdele au plătit tribut unei apărări haotice și unui atac steril, previzibil, cu pase ”telefonate”, ușor de interceptat, ce au ușurat munca Craiovei.

Dacă se termina în minutul 23…

Joi seară, la debutul în fața propriilor suporteri, HCM Roman a pierdut meciul cu SCM Craiova din etapa a doua a Ligii Naţionale feminine de handbal, cu 18-22 (7-11). Echipa olteană a fost superioară, la toate capitolele, la fel ca şi în turul campionatului trecut, câştigând meritat. La Roman, n-a mers nimic, nici apărarea, nici contraatacul, nici aruncările de la 7 metri. Colac peste pupăză și instalația de iluminat a Sălii Polivalente a cedat în repriza a doua, semn că se impune intervenția unei mâini ”forte” capabilă să pună ordine în tabăra nemțencelor. Intrate pe teren, ca și cum ar fi fost dinainte câștigătoare, romașcancele nu s-au trezit nici după 6 minute de la începerea meciului. Craiova, cu antrenorul Aurel Roșca, recent câștigător al titlului mondial cu naționala feminină U18, a marcat prima, după care a urmat o perioadă echilibru până în minutul 25 al jocului, perioadă în care echipa romaşcană a reuşit să conducă, însă cu un avantaj fragil. A fost 7-5 pentru HCM Roman până aproape de minutul 23. Din acel moment, balanța s-a înclinat de partea craiovencelor, care a înscris de şase ori consecutiv şi a intrat în pauză cu un avantaj de patru goluri, scor: 11-7!

S-a stins lumina, inspirația și speranța în victorie

Anesteziată în finalul primei reprize de propriile nereușite și de jocul arțăgos al oltencelor, echipa romaşcană a dat semne de revenire în primele 5 minute ale părţii a doua, când s-a apropiat la un gol diferență, scor: 10-11. A fost, însă, ziua fastă a portarului craiovean Munteanu, care a realizat câteva intervenții ce au dat încredere coechipierelor, în special jucătoarelor Eidem şi Pârvuţ, eficiente în faza de atac, pe fondul unui joc plin de greşeli al romaşcanelor. Echipa craioveană a păstrat iniţiativa şi n-a mai cedat-o până în final, în ciuda intervențiilor antrenorului Florentin Pera care a sperat până în ultimul minut că ceva se va schimba în jocul stereotip al echipei. HCM a mai reuşit să se apropie la un gol, scor: 13-14, și la 15-16, apoi a cedat definitiv inițiativa, astfel că scorul în final a fost 18-22. Nici pana de curent survenită în minutul 49, la scorul 16-19 şi care a ţinut meciul întrerupt mai bine de un sfert de oră, nu i-a fost de folos echipei gazdă, căreia i-ar fi trebuit, poate, un ”ice bucket challenge” pentru a se trezi din letargie.

Antrenorul Florentin Pera, dezamăgit

Florentin Pera (antrenor principal la HCM Roman), a declarat, dezamăgit la finalul partidei: “Știam că ne aşteptă un meci greu. Le-am spus fetelor că o echipă considerată mică îţi creează probleme. Ne-am bătut singuri. Am avut 10 ocazii clare de a marca, ratate. Au fost de atâtea ori aruncări pe mijlocul porţii că nici nu le mai ştiu. În cele două meciuri precedente, cu Baia Mare și Cluj, am jucat alt handbal. Este un rezultat cauzat de lipsă de ambiţie şi disciplină. Când a fost portar mic de statură au aruncat pe jos, când a fost mai înalt au aruncat pe sus. Este păcat că am început campionatul cu o înfrângere pe teren propriu. N-avem decât o zi pentru a pregăti meciul de la Ploieşti. Nu este un capăt de ţară, dar nici nu este bine. Am încredere că vom trece peste acest moment şi că vom reveni la valoarea noastră”.

Mihai STOIAN

Etapa a II-a – Rezultate, clasament

CSM Bucureşti – Unirea Slobozia 34-18, HCM Baia Mare – CSM Ploieşti 30-20, Dunărea Brăila – HC Zalău 33-23, Mureşul Tg. Mureş – Neptun Constanţa 22-30, Corona Braşov – Cetate Deva 36-19, HCM Roman – SCM Craiova 18-22, HCM Rm. Vâlcea – U Cluj 26-26. În clasament, lider după două runde este Corona Brașov, urmată de Dunărea Brăila, CSM Bucrești și HCM Baia Mare, toate, la egalitate de puncte: 6. Urmează un pluton de echipe cu 3 puncte, pe locurile 5, 6, 7 și 8: Constanța, Craiova, Cetate Deva și Unirea Slobozia, apoi, pe locul 9 este U Cluj, care, surprinzător, n-a putut trece în deplasare de HCM Râmnicu Vâlcea, echipă preluată recent de Dumitru Muși, care a înlocuit-o pe Simona Gogârlă. HCM Roman e pe locul 11, fiind urmată de Zalău, Ploiești și Târgu Mureș, ceea ce face din meciul CSM Ploiești – HCM Roman, din etapa a 3-a, un derby al suferinței.

HCM Roman: Tymoshenkova, Vişan, Polocoşer – Toskovic (5), Stoleru (4), Băbeanu (3), Iuganu (2), Horobeţ (1), Agrigoroaei (1), Crap (1), Mihalschi (1), Druţu, Vîlcu. Antrenor: Florentin Pera.

SCM Craiova: Munteanu, Paşca – Pârvuţ (7), Eidem (6), Apipie (3), Zamfirescu (2), Tănăsie (2), Lazarin (1), Florică (1), Ianasi, Georgescu, Tomescu, Cioaric. Antrenor: Aurel Roşca.