0:00

HCM Roman a făcut a doua ”victimă” în Liga Națională Feminină de Handbal, după ce a învins cu 20-16 (10-9) pe HC Dunărea Brăila, liderul campionatului. Elevele antrenate de Florentin Pera se anunță a fi o ”nucă” tare în acest sezon. Romașcancele au făcut diferența în ce de-a doua repriză, când defensiva s-a apărat exact și a închis culoarele de pătrundere spre poartă. Așa cum au promis, romașcancele i-au dedicat victoria profesorului Dan Moisii.

Romanul a acuzat tracul debutului acasă

Cu ambiții declarate de a câștiga campionatul, Dunărea Brăila a început mai bine meciul din Sala Polivalentă romașcană și a condus după primele 7 minute cu 3-0, dar echipa antrenată de Cristi Preda nu a reușit să mențină același ritm, alert, pe care l-a impus. După ce a plecat greu de pe loc, în fața unei asistențe, care a împins-o permanent spre victorie, echipa gazdă a plătit tribut tracului, în prima repriză. Jucătoarele au crezut că victoria va veni de la sine după succesul de la Cluj. Antrenorul Florentin Pera a găsit, însă, antidotul pentru ”răul de înălțime” al fetelor sale și a luat decizia inspirată de a o înlocui pe Pâslaru cu Vișan. În scurt timp, mutarea a dat roade. Treptat, Romanul a început să ridice nivelul jocului și a reușit să preia conducerea în minutul 24, 9-8, iar până la pauză ambele echipe au mai punctat câte o dată, gazdele păstrând un avantaj de moral, care le va da aripi în partea a doua a jocului.
Repriză secundă mult mai bună pentru gazde

În repriza a doua, HCM Roman a fost mult mai sigură în defensivă, conștientă că acesta e punctul forte, care le-a adus toate punctele la Cluj. Brăila a greșit mult, fiind trădată de jucătoarele cu experiență, care nu au găsit drumul către gol nici în momentele în care au beneficiat de o dublă superioritate sau de două aruncări de la 7 metri, parate de Tereza Pâslaru. Ori, dacă nu marchezi când ai două jucătoare în plus pe teren, nu poți emite pretenții să joci în cupele europene! HCM Roman și-a văzut de joc și s-a desprins la două goluri în minutul 43, 15-13, iar 10 minute mai târziu Alina Horjea, una dintre cele mai bune jucătoare de la Brăila, a văzut cartonașul roșu, în urma unui fault rudimentar. La final, gazdele s-au impus cu 20-16 și au bifat al doilea succes, iar în etapa viitoare se deplasează la Constanța cu gândul la o nouă victorie. Dacă etapa trecută, Gabi Mihalschi a fost MVP-ul meciului, acum a fost rândul Anei Maria Horobeț să iasă la rampă, ea reușind să puncteze de 6 ori. Alături de ea a stat permanent Băbeanu, care și-a intrat în mână exact când trebuia, marcând și ea de 6 ori. Prin comparație, de partea celaltă, Horjea și Farcău au izbutit să marcheze 4 goluri fiecare, prea puțin pentru un joc atât de important.

Declarații după joc

Vădit marcat de meciul pe care l-a câștigat și tactic, dar și pentru că a mutat inspirat, antrenorul Florentin Pera a făcut o analiză scurtă a meciului. „Mă bucur că am reușit o victorie la primul meci în fața suporterilor, în fața unei echipe care are un cuvânt greu de spus. Și-au păstrat nucleul de bază și au făcut și câteva achiziții și este o echipă care țintește la locurile fruntașe. În ceea ce privește echipa mea, pot să spun că am început mai greu, a fost tracul primului joc acasă, dar treptat am reușit să ne revenim și să obținem o victorie meritată, în special datorită defensivei foarte bune. Vreau să felicit toate fetele, pentru dăruire și determinare, mă bucur că am început cu două victorii în fața a două echipe puternice. Sper să rămână cu picioarele pe pământ și să avem constanță în evoluții, ca să obținem victoria la Constanța, etapa viitoare. În a doua repriză, am avut o mai mare determinare, am jucat mai bine în apărare, iar colaborarea apărării cu poarta a fost foarte bună. Paula Vișan și Tereza Pâslaru au avut un randament mult mai bun decât la Cluj. În prima repriză am avut ratări în situații clare de gol, sper să le eliminăm pe viitor”, a declarat Florentin Pera la finalul meciului.
Primarul Laurențiu Dan Leoreanu, președintele de onoare al HCM Roman, spune că nu a luat în calcul decât victoria. ”Dacă nu câştigau, fetele aveau de a face cu mine! Știu că Brăila are echipă cu pretenţii de a ajunge în play-off, cel puţin. Și noi avem asemenea pretenţii”, a spus primarul Romanului.
De partea celaltă, deza-măgirea a fost descrisă de Gheorghe Ștefan, directorul executiv al formației brăilene: „În acest meci, s-a consemnat un lucru foarte interesant. Jucătoarele noastre cu pretenții au făcut diferența pentru gaz-de. E greu să o duci bine”.

Victorie pentru Dan Moisii

Așa cum au promis elevele lui Florentin Pera, victoria a fost dedicată pro-fesorului Dan Moisii, dirctorul tehnic al HCM Roman, care trece prin moment dificile fiind internat în Spitalul Municipal din Roman.
“Această lovitură pe care a primit-o domnul profesor Dan Moisii, atacul cerebral în urma căruia a fost fost internat în spital, este una foarte dură. A picat ca un trăsnet. Noi doi ne ştim de foarte mulţi ani. Am fost colegi de facultate, suntem colegi la Liceul cu Program Sportiv. Este o pedeapsă grea pe capul nostru. Am fost să-l vizităm, la spital, frecvent, în măsura în care medicii ne-au permis. Refacerea este foarte grea, mai ales că face şi dializă.  Îmbucurător este că a început să se mişte, dar revenirea la normal este de durată. La început, nu vorbea deloc. Acum, leagă frânturi de cuvinte. Dan Moisii nu mai are 30 de ani, are 63, şi organismul slăbit. Eu am convingerea că prin puterea sa de luptător, de sportiv, îşi va reveni. Trebuie răbdare. Și fiica domniei sale îi este alături, fiind şi medic”, a precizat Petre Sandu, director al LPS Roman, preşedinte executiv al HCM Roman.