0:00

HCM Roman a pierdut la Zalău, ZCH NEWS - sursa ta de informații

HCM Roman a fost învinsă la scor 27-34, în meciul susținut în deplasare miercuri, 21 mai, cu HC Zalău, al doilea din grupa locurilor 4-6 pentru echipa romaşcană, din cadrul fazei secunde a play-off-ului Ligii Naţionale de handbal feminin. N-a fost, nici pe departe, unul dintre jocurile bune ale echipei romaşcane pregătite de Florentin Pera şi Viorel Lazăr, care s-a aflat la egalitate, pe tabela de marcaj, cu echipa gazdă, doar în primele două minute ale partidei. În rest, a fost o dominare cvasitotală a echipei gazdă.

Accidentările n-au lipsit din tabăra romașcană. Diana Druţu, principală marcatoare a echipei nemțene, în prima parte a jocului, s-a accidentat grav, în minutul 30 şi a fost transportată, urgent, la spital. Florentin Constantin Pera n-a avut deloc motive de bucurie la aniversarea onomasticii, în afară de urarea “La mulţi ani!”. În ultima fază a meciului s-a accidentat şi Corina Pîntea, care a fost scoasă pe braţe de pe teren. (C. SOROCEANU)