0:00

La doi paşi de un vis…

HCM Roman a început greu finala. Timorată, mai mult de faima adversarei, a marcat primul gol în minutul 16, când era deja 6-0 pentru echipa campioană. Apoi a strâns din dinți și a pornit o cursă de urmărire contra cronometru, încheind prima repriză fără să primească gol, deși juca cu numai 3 jucătoare de câmp, împotriva a 6 adversare, scor: 11-8 pentru Baia Mare. Barele, în număr de 8 și Paula Ungureau au stat în calea romașcancelor, care s-au bătut până la ultimul fluier pentru Cupa României. Momentul psihologic s-a consumat în minutul 56, când Horobeţ a ratat ocazia de a înscrie la 18-21 într-o situaţie de superioritate numerică. Cele două echipe şi-au disputat cu ardoare trofeul, motiv pentru care arbitrii Din și Dinu au acordat 18 eliminări. Una dintre ele, eliminare dublă la pivotul Agrigoroaiei, a fost cel puțin ciudată, în finalul primei reprize: prima pentru fault și a doua, pentru proteste în același timp! Paula Ungureanu a fost desemnată jucătoarea partidei, după un duel de la distanță cu portarul nemțencelor Tereza Tamaș Pîslaru. Primarul Laurențiu Leoreanu s-a întreținut cu primarul municipiului Baia Mare pe toată durata disputării jocului, iar la final a aplaudat în picioare cele două finaliste care au jucat finala până în ultima secundă. Cinste învingătorilor, onoare învinșilor!

HCM Baia Mare – HCM Roman 23-21 (11-8), ZCH NEWS - sursa ta de informații

“Am jucat de la egal la egal, iar multă lume a fost surprinsă de jocul frumos făcut de fetele noastre. Baia Mare este o echipă foarte bună, iar noi am pierdut la doar două goluri diferență, fără să mai punem și cele 8 bare. A fost și un pic de ghinion, iar Ungureanu (n.r. – Paula Ungureanu, portar HCM Baia Mare) a fost un fenomen. Cu toții am văzut și o tentă în defavoarea noastră pe partea de arbitraj. Dar, peste toate, consider că a fost un meci mare și suntem mândri. Echipa a fost aplaudată chiar și de galeria de la Baia Mare, lucru care se întâmplă mai rar. E o recunoaștere a eforturilor noastre și mă bucur că am dus Romanul cât mai sus”, a declarat Laurențiu Leoreanu.

Romanul trecuse de SCM Craiova în cea de-a doua semifinală a Cupei, cu 24-20 (14-9) în stil de mare echipă. Florentin Pera, secundul naționalei feminine, aflat la primul sezon pe banca HCM a pregătit foarte bine turneul de la Târgoviște, cu meciuri în fiecare zi și nu a lăsat nicio șansă adversarelor din Cupa României. După Brăila și Știința București, Craiova s-a trezit condusă în semifinală, la 7 goluri diferenţă, grație unor iureșuri ofensive fructificate la maxim în prima jumătate de meci. Nemaiavând nimic de pierdut, pe final, oltencele au strâns rândurile și s-au apropiat doar la două goluri diferenţă, 22-20 în minutul 57. Mai lucide și pragmatice, nemțencele au mai înscris de două ori, deajuns pentru a juca finala cu imbatabila HCM Baia Mare. O formaţie în care singura vedetă este echipa, Romanul a impresionat prin unitatea grupului, prin determinare și prin jocul de echipă.

“Ăsta e punctul nostru forte. Suntem foarte unite, luptăm din primul şi pînă în ultimul minut şi nu cedăm niciodată”, a declarat interul Dana Băbeanu. “Romanul e în faţa celui mai bun sezon din istorie. Am ajuns în finala Cupei României, am terminat sezonul regulat pe locul 3 şi am demonstrat că rezultatele nu sunt întâmplătoare. Ne dorim însă să nu ne oprim aici”, a declarat şi Florentin Pera. (C. SOROCEANU; C. MATEI)