0:00

Romanul a jucat doar o repriză

HCM Roman a jucat, în deplasare, cu HC Zalău, în etapa a 12-a a campionatului de handbal feminin al Ligii Naţionale. Favorită la victorie, ca urmare a jocurilor din primele 11 etape şi a poziţiei superioare din clasament, HCM Roman n-a reuşit să scoată un rezultat bun din meciul amintit, disputat duminică, 9 noiembrie. Ultima partidă din 2014 de pe teren propriu, a adus un succes categoric pentru HC Zalău. Echipa lui Gheorghe Tadici s-a impus cu 24-17 în fața Romanului, după o repriză secundă perfectă și o echipă, cea a Romanului, care a făcut figurație, înscriind doar 5 goluri!

Echilibru în prima repriză

Primele 30 de minute ale meciului de la Zalău au fost echilibrate, chiar dacă debutul meciului a aparținut clar gazdelor. Încurajate frenetic de galerie, Puiu și Constantinescu au ”bombardat” poarta adversă în startul meciului și gazdele conduceau cu 3-1 în minutul 6, iar după alte 4 minute avantajul avea să fie de 4 ”lungimi”, scor: 6-2. Rănită în orgoliu, Romanul a dat semne de revenire și a egalat la 9 în minutul 20, profitând de o scădere în joc a elevelor lui Tadici, apoi au forțat și chiar au preluat conducerea după reușita lui Horobeț, care a dus scorul la 9-10. Impulsionată de pe bancă de indicațiile lui Gheorghe Tadici, până la pauză Zalăul a revenit și a preluat conducerea din nou, 13-12, pentru ca în partea a doua lucrurile să fie complet diferite.

HC Zalău – HCM Roman 24-17 (13-12), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Romanul, de nerecunoscut

Repriza a doua avea să fie cea mai bună a Zalăului de la începutul campionatului. Echipa din Sălaj și-a început recitalul în fața propriilor suporteri cu 5 goluri consecutive în repriza secundă, iar primul gol al Romanului a venit abia în minutul 40, semnat fiind de Cîlici, când tabela arăta 18-13. La acest scor, Băbeanu și Cîlici au fost eliminate și pe fondul acestei duble superiorități Zalăul s-a desprins la 8 goluri, 21-13, rezolvând definitiv soarta partidei. Până la final, ”ecartul” a crescut până la 9 goluri, 24-15, dar, pe final, Băbeanu și Crap au mai limitat proporțiile scorului, aducându-și aminte că sunt în joc. Romanul a plătit tribute unei apărări visătoare, care, parcă, a așteptat greșeala adversarului, iar în atac, elevele lui Florentin Pera au părut lipsite de inspirație.

Repetiție cu public înainte de jocurile din Cupa Cupelor

Tehnicianul Florentin Pera a considerat meciul de la Zalău o repetiție cu public pentru jocurile elevelor sale din Cupa Cupelor, turul 3, numai că, repriza secundă nu a fost una fastă pentru romașcance, obișnuite cu o medie mai mare de goluri marcate. “Am încredere că se vor mobiliza şi că va fi o repetiţie bună în vederea meciurilor din Cupa Cupelor cu Skuru (Suedia), care se vor desfăşura la Sala Sporturilor din Roman în 15 şi 16 noiembrie. Vrem să ne calificăm în turul următor al competiţiei. Mihalschi are ceva probleme, minore. Nu este 100% aptă de joc. Următoare partidă din campionat va fi cea cu Unirea Slobozia, din ultima etapă a turului, pe teren propriu. Va fi, probabil, în 20 noiembrie”, a afirmat, printre altele, antrenorul Florentin Pera înaintea meciului de la Zalău. Antrenorul principal al romașcancelor, are, însă, de corectat jocul în salturi al formației sale. Sunt moment bune de joc, ce alternează cu minute întregi în care echipa, parcă nu există și nu contează în joc. Neuniformitatea trădează inconstanță, iar aceasta poate fi considerată o slăbiciune a romașcancelor în acest sezon. Cele 3 victorii realizate în ultima secundă din acest tur, întăresc și mai mult acest aspect.

Mihai STOIAN

Rezultate

Miercuri, 5 noiembrie, s-a disputat primul meci din etapa a 12-a: Unirea Slobozia – HCM Baia Mare 21-33 (12-14). Rezultate înregistrate în alte partide ale etapei: Dunărea Brăila – HCM Râmnicu Vâlcea 27-26 (12-13), CSM Ploieşti – Cetate Deva 28-23 (12-13). Mureşul Târgu Mureş – CSM Bucureşti 18-26 (6-12), SCM Craiova – U Neptun Constanţa 29-24 (15-9) şi U Cluj – Corona Braşov 24-35 (11-16).

HC Zalău-HCM Roman 24-17 (13-12)
HC Zalău: Puiu 9 goluri, Ciuciulete 5, Pintea 4, Constantinescu 3, Bardac 1, Țurcaș 1, Maior-Pașca 1
HCM Roman: Horobeț 3 goluri, Crap 3, Băbeanu 3, Stoleru 3, Iuganu 2, Agrigoroaie 2, Cîlici 1