0:00

Futsal Ceahlăul Piatra Neamţ a obținut, sâmbătă, 4 martie, prima victorie pe teren propriu, respectiv a doua în returul Ligii a II-a. Într-un meci în care s-a punctat de 16 ori, pietrenii au câștigat cu 10-6 (2-3) confruntarea cu Informatica II Timișoara, ultimele 4 goluri ale lor fiind marcate în ultimele 3 minute ale jocului.

Futsal Ceahlăul – Informatica II Timișoara 10-6 (2-3), ZCH NEWS - sursa ta de informații„Per ansamblu a fost un meci frumos. Din păcate, nu am reușit să ne desprindem pe tabela de marcaj decât foarte târziu. Prima repriză am început-o bine, 1-0, după care am fost conduși cu 3-1, dar am mai înscris un gol și s-a încheiat 3-2 pentru oaspeți. În partea a doua am preluat conducerea cu 4-3 și am mers cap la cap până la 6-6. De la acest scor, Mocanu a marcat de 3 ori consecutiv și apoi am făcut 10-6. Îi felicit pe băieți, pentru că nu s-au pierdut cu firea și au avut puterea de a lupta până la capăt„, a declarat Cristi Vornicu, managerul învingătorilor.

Au marcat  pentru gazde: Mocanu (3 goluri), Grigoriță (2), Avram (2), Dumitru (1), Doroftei (1) și a mai existat și un autogol. Este pentru prima dată în actuala stagiunea când Futsal Ceahlăul marchează 10 goluri și pentru a doua oară când învinge Informatica II Timișoara în actuala stagiune. Cu 29 de puncte, nemțenii se mențin pe treapta a treia a podiumului.

„Am avut 10 reușite, dar am și primit multe goluri. Ne-am consolidat locul al treilea și ne bucură”, a mai adăugat Cristi Vornicu. Următoarea confruntare pentru Futsal Ceahlăul este pe 12 martie, în deplasare, cu Imperial Wet Miercurea Ciuc. (Ana MOISE; FOTO: Facebook)

Articolul precedentRomașcani și suceveni închid o societate a orașului Târgu Neamț
Articolul următorTRIO DOLCISSIME la Biblioteca „Kirileanu” (07.03; 13:00)