Focarul de dioxină în Neamţ – alertă reală sau reglare de conturi?

vaciPrefectul Ioan Vlad Angheluţă a confirmat, la primele ore ale zilei, în cadrul unei întâlniri cu presa locală, că la nivelul Autorităţii Naţionale Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor există o alertă de lapte infestat cu dioxină pe al cărei fir se ajunge în Neamţ. Alarma ar fi fost dată din Italia, pornind de la exporturile unui producător de brânzeturi din judeţul Bacău – ar fi vorba despre telemea – care procesează lapte livrat (și) din judeţul nostru. Nu au fost oferite amănunte despre identitatea celor supravegheaţi, cel puțin la nivel oficial, deși de săptămâna trecută s-a încercat penetrarea zonei media pentru știri ”pe surse”. Potrivit spuselor prefectului, rezultatul analizelor efectuate la un laborator de referinţă din Germania vor fi făcute publice în cursul acestei săptămâni.

Dioxina este denumirea uzuală pentru un grup de câteva sute de substanţe cu structură chimică şi proprietăţi biologice asemănătoare. Toate au potenţial toxic şi cancerigen, după cum se poate afla uşor de pe wikipedia.org. Dioxina se poate găsi oriunde în mediul inconjurător, cea mai mare concentraţie fiind în sol şi mai puţin în aer, apă sau plante. Răspândirea sa largă se datorează atât poluării cronice, cât şi stabilităţii sale deosebite în mediu, degradarea sa biologică sau la agenţii fizico-chimici (căldură, frig, lumină etc.) fiind extrem de lentă, iar stabilitatea chimică una deosebită. Alte amănunte, pentru a nu intra în panică, aici: http://sanatate.acasa.ro/boli-7/ce-este-dioxina-839.html#ixzz3VrUsEL65
Cât priveşte situaţia descrisă de prefect, este esenţial de aflat oficial, nu „pe surse”, dacă furnizorul de lapte din Neamţ – indiferent care ar fi acesta şi ce fel de lapte asigură! – este furnizor unic. Dacă nu este, o întrebare legitimă îşi cere urgent răspunsul: cum, cine, în ce condiţii şi cu ce garanţie a făcut individualizarea provenienţei laptelui? (V. COSMA)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Rezultate finale la BAC 2026. 12 medii de 10.00 în regiunea de Nord Est

Rezultatele finale pentru sesiunea iunie-iulie a examenului de Bacalaureat...

Festivalului Internațional Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț – final de poveste

Festivalul Internațional Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț s-a încheiat pe...

Suceava. Un tânăr motociclist și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un motociclist în vârstă de 24 de ani, s-a...

O nouă metodă de înșelăciune – fraude online cu amenzi de circulație închipuite

Imaginația persoanelor rău intenționate nu are limite iar recent...