Femeie agresată de concubin

 Femeie agresată de concubinO femeie în vârstă de 36 de ani a fost agresată de concubinul său în urma consumului de alcool. Incidentul a avut loc în noaptea de 19 noiembrie, în jurul orei 00:00, în localitatea Rediu.

Potrivit informațiilor transmise de IPJ Neamț, după ce polițiștii ajunși la fața locului au intervenit, femeii i-au fost aduse la cunoștință prevederile Legii nr. 26/2024. Aceasta a declarat că nu dorește emiterea unui ordin de protecție provizoriu, însă ia fost înmânat un formular pentru emiterea unui astfel de ordine în viitor.

În urma probelor adunate, autoritățile au decis reținerea agresorului, un bărbat de 35 de ani, pentru 24 de ore. Acesta a fost transferat în Centrul de Reținere și Arest Preventiv Neamț.

Victima a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale, dar nu a rămas internată. În prezent, cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violență în familie.

Denisa POPA

Autor:

Ultima ora

FOTO. Botoșani. S-a răsturnat cu mașina pe marginea drumului

O femeie, în vârstă de 67 de ani, a...

Atenție șoferi! Din nou verificări în trafic pe DN 15, în cinci județe, inclusiv în Neamț

Polițiștii continuă seria acțiunilor de control și prevenție, pe...

Trei accidente rutiere într-o singură zi în județul Neamț: cinci persoane rănite

Polițiștii din Neamț au intervenit miercuri, 12 iunie, la...

Amenințări cu cuțitul în curtea școlii la Roznov între doi bărbați

Doi tătici din Roznov s-au luat la ceartă în...