0:00

FC Botoșani – Ceahlăul 0-1 (0-0): Victorie după un an şi jumătate, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Vasile Miriuță doboară recorduri după recorduri la Ceahlăul. Ultimul, s-a consumat, sâmbăta trecută, când Ceahlăul a izbutit să învingă în deplasare, după un an și jumătate în care nu mai cunoscuse victoria. Maniera în care pietrenii s-au impus la Botoșani, însă, a fost una entuziasmantă, în care echipa, fără câțiva titulari, de talia lui Jovic, sau Jula, au marcat, iar apoi au jucat la rezultat. Din nou, Emil Dică nu a fost nici măcar rezervă.

Miriuță a rezolvat problema portarului

Antrenorul Vasile Miriuță a avut de rezolvat cea mai mare dilemă înaintea jocului de la Botoșani: dacă să înceapă cu Jovic în poartă, sau nu, după ce acesta a acuzat o răceală puternică și a fost toată săptămâna sub tratament cu antibiotice. ”Mă voi consulta cu Radu Lefter și vom decide dacă vom miza pe Jovic. Dacă nu, vom începe cu Jicha și tânărul Barna, de la echipa a doua, va fi rezervă, pentru că nu poți să dai randament sută la sută când ești sub tratament cu antibiotic, mai ales pe un post sensibil, cum este cel de portar”, declara Miriuță înaintea jocului de la Botoșani. Inspirați, Miriuță și Lefter au ales bine, când au decis să meargă pe mâna lui Jicha. De la el a plecat golul din minutul 74. Portarul ceh a degajat de jos, lung, până la Golubovic, aflat la 25 de metri de poarta adversă. Acesta prelungit cu capul pe poziția viitoare a lui Constantinescu, aflat în sprint către buturile Botoșaniului, iar atacantul pietrenilor a finalizat cu un șut sec, sub transversală: 1-0 pentru o victorie de trei puncte.

Marius Avram n-a dat un penalty clar Ceahlăului

Jocul a început în nota de dominare a gazdelor, care au încercat prin experimentații Croitoru, Hadnagy și Cârjan să înscrie. Ceahlăul a fost, însă, prima aproape de gol, în minutul 7, când Chitoșcă a centrat pentru Golubovic, însă lovitura de cap a căpitanului Ceahlăului a trecut pe lângă poartă. Botoșaniul a replicat două minute mai târziu, când Hadnagy a reluat cu capul peste Jicha, dar mingea a căzut pe bara transversală. În minutul 14, s-a consumat cea mai frumoasă fază a meciului: Golubovic a reluat din foarfecă, de la marginea careului advers, dar balonul a trecut de puțin pe lângă poarta lui Curileac. A fost încă un avertisment pentru conducerea administrativă a clubului pietrean că este în formă și așteaptă o ofertă de prelungire a contractului. Cea mai controversată fază a primei reprize s-a petrecut în minutul 25, când Marc a urcat la un corner în careul gazdelor, Curileac a ieșit greșit pe centrare și, din doi metri, când se pregătea să introducă mingea în poartă, fundașul central al Ceahlăului a fost faultat din spate de Cârjan. Scăpați de emoțiile presingului pietrenilor, gazdele au forțat, apoi, marcarea golului, dar Vraciu, a ratat ținta în minutul 31, cu un șut ce a trecut pe lângă rădăcina barei. Până la finalul primei reprize defensiva așezată bine în teren de Miriuță a rezistat, iar pe contraatac Popadiuc și Chitoșcă a măcinat apărarea adversă.

Constantinescu a alungat ghinionul din deplasare

În partea a doua a meciului, în minutul 47, Cânu nu s-a înțeles cu Jicha la o pasă simplă înapoi, dar jucătorii Ceahlăului nu și-au turnat cenușă în cap. N-a fost timp de ședințe, pentru că Hadnagy a reluat periculos, pe lângă poartă, în minutul 57, după care, Patache a șutat violent în transversală, patru minute mai târziu. Jicha a dat emoții băncii de rezerve când s-a lovit de bară în tentativa de a respinge o centrare a lui Codoban, apoi a dat pasa lungă pentru Golubovic, din minutul 74, la faza premergătoare unicului gol al meciului. Constantinescu a înscris, apoi Vasile Miriuță a făcut mutări defensive, introducându-i pe Rusu și Onciu pentru a conserva rezultatul. I-a ieșit, chiar dacă Hadnagy, simțind o mână a lui Cazan pe piept și-a dat drumul în careu, în minutul 85, dar Marius Avram a lăsat jocul să continue, fără să-l avertizeze pe vârful botoșenean pentru simulare. În urma acestui rezultat nemțenii continuă să urce către podiumul Ligii I, în timp ce rivalii de la Botoșani se duc către a doua jumătate a clasamentului după un debut de sezon perfect.

Cristi SOROCEANU

FC Botoşani: Curileac – Patache, C. Dinu, Poverlovici, Acsinte – Codoban (Ghinga, 69), Tincu, Croitoru, Vraciu – Cârjan (Matei, 74), Hadnagy. Antrenor: Cristi Popovici.

Ceahlăul: Jicha – Gheorghiu, Marc, Cânu, Cazan – Achim, Golubovici, Stana – Chitoşcă (Dumitraş, 63), Constantinescu (Rusu, 75), Popadiuc (Onciu, 88).

Antrenor: Vasile Miriuţă.

Miriuţă: “Ceahlăul e mai bună ca Dinamo”

”Mi-e frică să spun că luptăm acum pentru evitarea retrogradării, după începutul bun de campionat pe care l-am avut”, a declarat Cristi Popovici, antrenorul echipei FC Botoșani. De partea celalaltă, Miriuță a amintit că vrea să continue la Ceahlăul, asta dacă și conducerea administrativă îi va da mână liberă în continuare. ”Părerea mea este că nu ești antrenor, dacă schimbi echipele la fiecare șase luni. Am spus că sunt dinamovist, am jucat la Dinamo, aș fi onorat dacă, în viitor, aș antrena pe Dinamo, dar în acest moment mă interesează Ceahlăul Piatra Neamț, echipa cu care am contract și care este mai bună decât Dinamo, pentru că este peste Dinamo în clasament. Ne-am bucurat foarte mult de victorie, pentru că nu mai câștigasem demult în deplasare și am cerut răbdare că va veni și momentul ăsta. Am avut, din nou, dreptate”, a spus Vasile Miriuță după încheierea jocului de la Botoșani.