0:00

Excelent început de an pentru micuţii dansatori de la CS Ceahlăul, ZCH NEWS - sursa ta de informații
Alesia PAŞCĂU şi Codrin RĂSPOPA

Vineri, sâmbătă și duminică  01-03.04.2016 s-a desfășurat la București concursul internațional de dans DANCE MASTERS 2016, unul dintre cele mai importante concursuri de dans din țara. Două perechi din cadrul Clubului de Dans Sportiv Ceahlăul Piatra Neamț au fost finaliste la această competiție. La categoria  E 10-11 ani perechea Alesia Paşcău (Şc. nr. 3) și Codrin Răspopa (Şc. nr. 3) a ocupat locul II din 23 perechi participante, fiind la egalitate de puncte cu perechea de pe locul I. Perechea a mai participat în luna februarie  la un concurs organizat la Iași ocupând același loc II tot la categoria E10-11 ani. Perechea David Bianca Gabriela și Poenaru David Codrin au fost finaliști la  DANCE MASTERS 2016 ocupând locul V la categoria D 10-11 ani. Perechea a mai participat la un concurs în luna martie la Brăila unde a ocupat locul II la Clasa D10-11 și open basic standard și latino unde au ocupat tot locul II.

La concursul desfășurat  în Alba Iulia în data19.03.2016, Cupa Cetăţii de categoria Precompetitional   două și trei dansuri 10-11 ani perechea Bordei Cristian (Şc. nr. 2) – Andronache Iulia (Şc. nr. 2) a obţinut două locuri 1, iar la concursul de un dans au ocupat locul III pe podium. La competiția Cupa Cetate Ardud din Satu Mare ce s-a desfășurat în 12.03.2016 la categoria H 12-14 ani perechea Josanu Diana (Şc. Nr. 2 Târgu Neamț) și Cucoş Ioan Theodor (Şc. Nr. 2 Târgu Neamţ) a obținut locul 1 și la aceeaşi categorie perechea Fermuş Tătaru Ștefan (Colegiul Tehnic Ștefan cel Mare Târgu Neamț)  – David Iosefina Andreea (Colegiul Tehnic Ion Creanga Târgu Neamț) a obținut  locul II. Tot la Cupa Cetate Ardud  perechea Cioca Ștefan (Şc. Nr. 2 –Târgu Neamț și Boghean Daria (Liceul Vasile Conta – Târgu Neamț) a obţinut locul II la un dans și locul III la secțiunea două dansuri la categoria de vârstă precompetitional 10-11 ani. La categoria Precompetițional 6-9 ani  perechea Josanu Gabriela (Şc. Nr. 2 Târgu Neamț) şi Fermuş Tătaru Matei (Şc. Nr. 5 Târgu Neamț) a obţinut două locuri 1. O altă sportivă ce s-a prezentat exemplar, fiind îndrăgită de întreg juriul și spectatori a fost  Samachiş Alexandra ce a participat la secțiunea fete solo 4-7 ani și a obţinut un loc I.

• Irina David: “Îi felicităm pe micutii noștri sportivi  pentru rezultatele obținute, dar şi pentru munca depusă în sala de antrenament. Sunt copii minunați și foarte dedicați acestui sport. Sunt rezultate foarte bune cele pe care le obțin sportivii noștri la toate concursurile la care au participat, indiferent unde se organizează aceste concursuri în țară”.
  • Ioan David: “Este un început de an foarte bun pentru sportivii noștri. Urmează să formăm noi perechi în cadrul Clubului de Dans Sportiv Ceahlăul, pentru a participa la competiții, dar și la evenimente locale unde avem foarte multe invitații”. (ZCH NEWS)
Articolul precedentGALERIE FOTO FINALELE CUPEI ROMÂNIEI LA VOLEI – SPECTACOL TOTAL
Articolul următorO idee de copiat – CROS PENTRU ŞCOLI: 149.000 lei pentru 21 de proiecte şcolare!