Elevii de-a VI-a, luaţi la întrebări de profesori!

Elevii de-a VI-a, luaţi la întrebări de profesori!Cu doar câteva zile înainte de vacanța mare, elevii claselor a VI-a vor trece prin testările Evaluării Naţionale. Prima probă care a început astăzi, 2 iunie, este cea de limbă şi comunicare. Testările vizează verificarea cunoștințelor de limba şi literatura română, dar și cunoștințele pe care elevii le au la una din limbile străine studiate până acum. Mâine, 3 iunie, aceeași elevi vor fi verificați la Matematică şi Ştiinţe ale naturii. Rezultatele finale de la lucrări vor fi cunoscute de profesori și părinți, până în 9 iunie. Ca și la celelalte evaluări (respectiv, clasele a II-a și a IV-a), rezultatele elevilor nu vor fi afişate și nici nu se vor comunica public. Totodată, notele nu se vor trece în catalog. Scopul testărilor îl reprezintă remedierea problemelor, acolo unde se impune și realizarea unui plan de învățare, de către profesori, pentru fiecare elev la care au fost descoperite probleme. (M. TEODOROF)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Compania proprietarilor Dedeman a primit avizul pentru preluarea Carrefour România

Pavăl Holding, compania de investiții a fraților Dragoș și...

Uniformele ar putea deveni obligatorii în școli

Un proiect legislativ inițiat de parlamentari PSD propune ca...