0:00

Și meciul cu Dunărea Brăila, de vineri, 3 martie, a arătat că la CSM Roman probleme apar într-un mod pregnant în partea a doua. Nemțencele au cedat cu 23-27, după ce la pauză au condus cu 11-9.  Echilibrul partidei s-a rupt la scorul de 14-14, consemnat în minutul 43, când tripleta brăileană Perianu-Zamfirescu-Tiron a reușit o serie de aruncări de la distanță toate soldate cu gol.

„Am încercat, dar nu am putut să câștigăm. Ceva se întâmplă în repriza a doua. Am dat și prea multe pase la intercepție și am avut și căderea aceea începând cu minutul 43, când ele s-au distanțat chiar și la 6 goluri și nu ne-am mai revenit. Noi nu am putut să înscriem din afara semicercului de 9 metri, în vreme ce ele au marcat și de la 12 metri. Repriza a doua  a fost exact opusul pentru noi a primei reprize”, a declarat Gheorghe Covaciu, antrenorul echipei de la malul Moldovei.

Dunărea Brăila – CSM Roman 27-23 (9-11), ZCH NEWS - sursa ta de informații
Luciana Marin Popescu

Pentru CSM Roman au înscris Irina Glibko (7 goluri), Luciana Marin Popescu (6), Carmen Stoleru (3), Ana Maria Iuganu (3), Oana Chitacu (2), Raluca Agrigoroaei (2).

Cu 25 puncte adunate în 17 jocuri, CSM Roman ocupă locul al 6-lea în clasament.

Campionatul Ligii Naționale se întrerupe până joi, 23 martie, când Stoleru și compania vor juca, pe teren propriu, cu SCM Craiova.

În Divizia A, HCF Piatra Neamț a cedat, fără drept de apel, scor 22-41 (6-18) pe terenul ocupantei locului al doilea în Seria I, Dinamo București. (Ana MOISE; FOTO: Facebook)

Articolul precedentUnic Piatra Neamţ – CSM Galați (04.03; 14:00)
Articolul următorLIGA A II-A: CS Baloteşti – Foresta Suceava (04.03; 11:00)