0:00

Cupa României de Autoapărare 2014, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Cupa României de Autoapărare 2014, s-a desfășurat sâmbătă, 22 februarie 2014, la Braşov, iar la competiţie au participat 14 cluburi și peste 200 de sportivi din toată țara. Clubul MUSASHI JU JUTSU PIATRA NEAMŢ a fost reprezentat de un lot de 26 de sportivi pregătiți de SENSEI GABRIEL MAREŞ, 3 DAN KYUSHOSHIN JU JUTSU ROMÂNIA. Participând la  4 probe distincte , sportivii clubului nemțean  au obţinut rezultate excelente, după cum urmează: la proba de KUMITE (lupta tradiţional ju jutsu) – 9 medalii de aur, 4 medalii de argint şi 4 medalii de bronz; la proba de KATA INDIVIDUAL – o medalie de aur, 2 medalii de argint şi 5 medalii de bronz; la proba de KOBUDO (kata cu arme tradiţionale ju jutsu) –  3 medalii de aur, 2 medalii argint şi 3 medalii de bronz; la proba de AUTOAPĂRARE PERECHI – 2 locuri I şi un loc II.

”În primul rând doresc să felicit organizatorul, sensei Nicușor Ilie, pentru calitatea și buna coordonare a competiției. De asemenea vreau să felicit toți sportivii clubului care au participat la această competiție și au avut rezultate excelente, printre care, la proba de AUTOAPĂRARE, cei 3 sportivi juniori (Mareş Kevin Ştefan, Pruteanu Alexandru, Mândru Tudor) care anul trecut au luat locul I, au menţinut ştacheta ridicată şi anul acesta, clasându-se pe locul I, din nou. Seniorii, de la proba de AUTOAPĂRARE, au obţinut meritoriu locul I (Condruz Filip si Cirligeanu Tudor) şi locul II (Dediu Diana, Gagiu Denis şi Andronache Codrina). La proba de KATA, singura sportivă din cadrul lotului care a obţinut medalia de aur seniori este Mareş Iulia, care a demonstrat încă o dată valoare într-o competiţie naţională”, ne-a declarat SENSEI GABRIEL MAREŞ, 3 DAN KYUSHOSHIN JU JUTSU ROMANIA. (Z.C.H.)