CSM Roman – HC Dunărea Brăila 18-20 (8-10)

Miercuri seara, în Sala Polivalentă din Roman, echipa de handbal feminin CSM Roman a primit vizita echipei Dunărea Brăila, ocupanta locului I în Liga Națională de Handbal Feminin. Brăilencele și-au dorit mai mult victoria și asta s-a văzut pe tot parcursul meciului. Au luptat cu mare ambiție și s-au apărat impecabil. Aproape… Perianu, Szucs și Tiron au fost de netrecut, iar paradele salvatoare ale Elenei Voicu au adus victoria Dunării. Pe atac, cea mai bună marcatoare a fost Bianca Tiron, care a înscris 8 goluri. Echipa din Brăila a obținut astfel a șaptea victorie, din tot atâtea meciuri disputate și rămâne în fruntea clasamentului.

Dovada marii dorințe de a învinge la Roman se găsește și pe pagina oficială a clubului Dunărea Brăila, unde, la nici 10 minute de la fluierul final, a fost postat mesajul „Victorie după mulți ani la Roman! Echipa noastră a obținut în această seară o victorie memorabilă pe terenul celor din Roman”.

Romașcancele au ratat incredibil (o dată cu poarta goală, portarul fiind ieșit din teren…) și nu au reușit să găsească metoda de a depăși apărarea adversarelor. Cele mai multe goluri au marcat Toskovic (7) și Glibko (6).

Declarații după meci nu a mai dat nimeni.

Într-o altă partidă disputată tot miercuri: CSM Bucureşti – Cetate Devatrans 38-21.

CLASAMENT

1Dunărea Brăila770020516021
2CSM Bucureşti760119513418
3Corona Braşov641115513513
4SCM Craiova640219015112
5U Cluj631217014610
6HCM Rm. Vâlcea631215214210
7Măgura Cisnădie631215515710
8CSM Roman72321521349
9CSM Bistriţa63031641619
10HC Zalău62131371507
11Unirea Slobozia61231601775
12Cetate Devatrans71061702133
13Danubius Galaţi (*)6006101146-1
14CSM Ploieşti (**)6006101201-3

(*) FRH a decis penalizare de un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

(**) FRH a decis penalizare de trei puncte pentru neprezentare

(D.A.)