CSM Roman – HC Dunărea Brăila 18-20 (8-10)

Miercuri seara, în Sala Polivalentă din Roman, echipa de handbal feminin CSM Roman a primit vizita echipei Dunărea Brăila, ocupanta locului I în Liga Națională de Handbal Feminin. Brăilencele și-au dorit mai mult victoria și asta s-a văzut pe tot parcursul meciului. Au luptat cu mare ambiție și s-au apărat impecabil. Aproape… Perianu, Szucs și Tiron au fost de netrecut, iar paradele salvatoare ale Elenei Voicu au adus victoria Dunării. Pe atac, cea mai bună marcatoare a fost Bianca Tiron, care a înscris 8 goluri. Echipa din Brăila a obținut astfel a șaptea victorie, din tot atâtea meciuri disputate și rămâne în fruntea clasamentului.

Dovada marii dorințe de a învinge la Roman se găsește și pe pagina oficială a clubului Dunărea Brăila, unde, la nici 10 minute de la fluierul final, a fost postat mesajul „Victorie după mulți ani la Roman! Echipa noastră a obținut în această seară o victorie memorabilă pe terenul celor din Roman”.

Romașcancele au ratat incredibil (o dată cu poarta goală, portarul fiind ieșit din teren…) și nu au reușit să găsească metoda de a depăși apărarea adversarelor. Cele mai multe goluri au marcat Toskovic (7) și Glibko (6).

Declarații după meci nu a mai dat nimeni.

Într-o altă partidă disputată tot miercuri: CSM Bucureşti – Cetate Devatrans 38-21.

CLASAMENT

1Dunărea Brăila770020516021
2CSM Bucureşti760119513418
3Corona Braşov641115513513
4SCM Craiova640219015112
5U Cluj631217014610
6HCM Rm. Vâlcea631215214210
7Măgura Cisnădie631215515710
8CSM Roman72321521349
9CSM Bistriţa63031641619
10HC Zalău62131371507
11Unirea Slobozia61231601775
12Cetate Devatrans71061702133
13Danubius Galaţi (*)6006101146-1
14CSM Ploieşti (**)6006101201-3

(*) FRH a decis penalizare de un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

(**) FRH a decis penalizare de trei puncte pentru neprezentare

(D.A.)

Articolul precedentS-au mărit amenzile în domeniul silvic, iar mașinile se confiscă
Articolul următorACTUALIZARE Femeie accidentată de altă femeie la Săvineşti
Stiri din Neamt, Bacau, Suceava, Iasi, Botosani, Vaslui. Primul ziar regional din regiunea Nord Est.