0:00

CSM Ploieşti – HCM Roman 22-23 (11-10), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Toskovic aduce prima victorie

Deplasările le convin de minune handbalistelor romașcane. La Cluj, au egalat Universitatea în ultimele 5 secunde, iar meciul s-a terminat egal. 29-29. La Ploiești, în ultimele trei secunde Tokovic și-a asumat responsabilitatea unei aruncări de la 9 metri și a înscris golul victoriei. Ce s-a întâmplat până atunci? Romașcancele antrenate de Florentin Pera au început în forță jocul de la Ploiești, decise să repare înfrângerea din partida cu Craiova, cu câteva zile mai devreme, conducând cu 2-0 în minutul 5. Jocul a urmat aceeași notă de dominare a nemțencelor și, în minutul 18, HCM Roman se găsea tot în avantaj, dar de un gol: 5-4. După 7-5, în minutul 23, s-a ajuns la 7-7, în minutul 25. Cu trei minute, însă, înainte de încheierea primei reprize a partidei de la Ploiești, Romanul conducea cu 9-8. Pe fondul unei reveniri, pauza le-a găsit pe gazde în avantaj, scor: 11-10.

După minutele de odihnă, formația nemțeană, pregătită de Florentin Pera și Viorel Lazăr, a trecut la conducerea jocului, încercând din nou să-și impună ritmul de joc și s-a menținut, în permanență, în avantaj: 13-12 (35), 17-15 (42), 19-17 (47) și 22-20 (56). Când se părea că Romanul va bifa liniștită prima victorie din campionat, a fost egalată în ultimul minut, 22-22. Acțiunile ofensive ale pivotului Iryna Shutska și execuțiile perfecte de la 7 m ale Mirelei Roman au readus echipa gazdă în joc, egalând situația pe tabelă. Se părea că balanța norocului s-a înclinat înspre tabăra Ploieștiului, dar, până la ultimul fluier al arbitrilor, a fost tocmai invers. Iasna Toskovic a reușit golul victoriei pentru HCM Roman la ultima aruncare, când echipa sa era în pre-pasiv, având, însă, avantaj numeric pe teren. Golul victoriei a fost marcat cu trei secunde înainte de final, iar HCM Roman, obține prima victorie, în extremis, după un joc greu, în care gazdele au obţinut nu mai puțin de 12 aruncări de la 7 metri, din care au transformat 10, s-au luptat la sacrificiu pentru fiecare minge, însă, au plătit tribut lipsei unor jucătoare care să arunce de la distanță și semidistanță.

Declarații după joc

„Cred că mai echitabil ar fi fost un rezultat de egalitate. Dar, un meci se joacă 60 de minute. Este un gust amar să pierzi pe ultima aruncare, dar acesta este handbalul. La faza de apărare este nevoie de voință și forță. Iar când obosești, apar și erori. Pe final, am văzut două greșeli pe zona centrală, am primit două goluri foarte ușor, și asta a fost. Avem un lot foarte subțire, cu multe probleme de sănătate, iar debutul de sezon, cu echipe foarte valoroase, nu ne ajută. Sperăm să ne revenim cât mai repede”, a declarat Gheorghe Covaciu, antrenorul formației CSM Ploiești.

“A fost un meci de infarct. Mă gândeam că va fi un meci greu, Ploieștiul având o echipă care s-a întărit. Moralul nostru nu era foarte bun. Mă bucur că am reușit să motivez fetele, chiar dacă am suferit o înfrângere dureroasă acasă. Am demonstrat că avem o echipă competitivă și, cu răbdare, cred că ne putem îndeplini obiectivele”, a spus, la rândul lui Florentin Pera, antrenorul formației HCM Roman. Acesta a scos în evidență randamentul portarilor și își dorește ca jocul din etapa a 4-a să se dispute sâmbătă, 13 septembrie și nu duminică, așa cum este el programat. ”După șocul din etapa trecută, s-a văzut acum că dăruirea și angajamentul sunt  caracteristice handbalistelor noastre. În combinație cu talentul, apare și rezultatul. Au făcut bine ambele faze, apărare și atac. Portarii Vișan și Tymoshenkova au avut un randament ridicat. Am avut și momente foarte bune dar au existat și greșeli. Este bine că finalul a fost unul fericit. Următorul meci este cu Cetate Deva, pe teren propriu. Este programat duminică, dar noi am vrea să jucăm sâmbătă, de la ora 11. Să vedem dacă adversarele și Federația vor fi de acord”, a mai spus antrenorul Romanului.

Mihai STOIAN

CSM Ploiești: Șerban – Sheiko 5 goluri, Shutska 4, Dincu 1, Vlaskalic 1 (de la 7m), Gherman, Ionescu. Au mai intrat: Roman 11 goluri (9 de la 7m), Dinu, Ștefan, Preda.
Antrenor: Gheorghe Covaciu.
HCM Roman: Vișan –Agrigoroaie 6 goluri, Băbeanu 6 (1 de la 7m), Iuganu 2, Stoleru 2, Crap 1, Chitacu. Au mai intrat: Timoshenkova, Polocoșer –Toskovic 5 goluri, Horobeț 1, Mihalschi.
Antrenor: Florentin Pera.

Etapa a 3-a – Rezultate

HC Zalău – Mureșul Târgu Mureș 27-25 (15-12), Unirea Slobozia – Dunărea Brăila 27-29 (11-13), Universitatea Neptun Constanța – Corona Brașov 18-21 (7-11), SCM Craiova – HCM Râmnicu Vâlcea 24-18 (15-11), CSM Cetate Deva – HCM Baia Mare 28-32 (13-15). Luni, 8 septembrie, se va desfășura meciul dintre Universitatea Alexandrion Cluj și CSM București.

Clasament

1 Brașov             3        3               0               0               86-58       9
2 Brăila               3        3               0               0               98-73       9
3 Baia Mare       3        3               0               0               94-69       9
4 București         2        2               0               0               60-37       6
5 Craiova            3        2               0               1               67-68       6
6 Roman            3        1               1               1               70-73       4
7 Constanța       3        1               0               2               76-74       3
8 Zalău               3        1               0               2               69-84       3
9 Slobozia          3        1               0               2               68-85       3
10 Deva              3        1               0               2               78-96       3
11 U Cluj            3        0               2               0               55-55       2
12 Vâlcea           3        0               1               2               66-73       1
13 Ploiești          3        0               0               3               63-82       0
14 Mureșul         3        0               0               3               70-93       0

Articolul precedentZilele Orașului Târgu-Neamț / Trei zile ca-n poveşti!