0:00

HCM Roman, echipă antrenată de Florentin Pera, a dominat prima repriză, pe care, din păcate a încheiat-o la eglitate, după un joc inconstant, în care perioadele de dominare au alternat cu atacuri stereotipe, în care jucătoarele nemțene parcă nu găseau soluții. Gazdele au aliniat la startul meciului, care a contat pentru etapa a 10-a a Ligii Naționale Feminine, o garnitură de echipă din care au făcut parte mai multe jucătoare galonate la Campionatul Mondial, ce au tranșat soarta meciului la începutul reprizei secunde, când s-au distanțat pe tabela de marcaj. Romanul a lansat, apoi, o cursă de urmărire, dar a greșit nepermis și nu a profitat de omul în plus pe care l-a avut în teren, în două situații consecutive, pe finalul jocului din Sala ”Rapid”.

“Fetele trebuiau să intre în joc motivate și să lupte pentru fiecare minge. Trebuia gestionat foarte bine timpul de joc și menținerea la nivel înalt pe toată durata partidei. Greu? Este puțin spus. Ne-a fost la îndemână un rezultat bun. Trebuie să fim realiști că adversara este foarte, foarte valoroasă, cu campioane mondiale în lot”, a declarat tehnicianul Florentin Pera la finalul partidei din capitală, care menține HCM Roman pe locul 6 în clasamentul Ligii Naționale, la 4 puncte de Zalăul lui Gheorghe Tadici.

M. STOIAN

Articolul precedentCeahlăul – CSMS Iaşi 2-2 (0-2) / Pietrenii, spectacol cu buzunarele goale
Articolul următor”Mânjii” lui Dan Gavril – VICTORIOȘI, Unicul – DEZAMĂGITOR!