0:00

Corona Brașov – HCM Roman 23-20 (11-8) / Romașcancele au pierdut pe mâna lor, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Două aspirante la play-off-ul campionatului Ligii Naţionale de handbal feminin, Corona Braşov şi HCM Roman s-au întâlnit în sala sporturilor de la poalele Tâmpei. A rezultat un meci aprig, disputant într-o tensiune ce a afectat potențialul de joc al ambelor formații. HCM Roman a venit să-şi vândă scump pielea la Braşov, luptând cu îndârjire şi cu ambiţia caracteristică, iar acest lucru le-a pus în dificultate pe gazde. Scorul final: 23-20 (11-8) pentru Corona, nu reflectă, însă, decât parțial realitatea din teren, pentru că Romanul a avut posibilitatea să termine meciul neînvinsă, dar flacul drept al apărării, cu Bokaric, care a greșit la fiecare incursiune a Cristinei Zamfir, a fost ”călcâiul lui Ahile” în tabăra nemțencelor. De remarcat că echipa nemțeană a avut din nou o prestaţie foarte bună în apărare, unde portarul Tereza Tamaș Pîslaru s-a opus din toate puterile atacurilor  echipei braşovene, având câteva intervenţii foarte bune.

Debut echilibrat

Disputa pe cele două semicercuri a crescut, în dârzenie, odată cu trecerea timpului şi au început să apară eliminările temporare, elimări care care s-au îndesit în partea secundă a partidei. “Nu vă mai lăsaţi blocate de pivot şi desfaceţi mai mult în atac!”, şi-a sfătuit antrenorul Florentin Pera elevele de la HCM în time-out, pe parcursul primei reprize. Echipa romaşcană a preluat inițiativa şi a reuşit să egaleze la şase, după ce gazdele au avut un mic avantaj dela începutul partidei. Ultima treime a primei părţi de joc a aparţinut, însă, echipei gazdă, care a reuşit să se distanţeze la patru goluri, 11-7, cea mai mare diferenţă înregistrată pe parcursul meciului. La această schimbare pe tabelă a contribuit şi dubla eliminare din minutul 21: Stoleru şi Bokaric. Până la pauză, HCM Roman a redus din handicap printr-un gol superb marca Stoleru. De altfel, Stoleru a fost singura din tabăra romaşcană care a înscris din acţiune în prima parte a meciului, celelalte şase goluri fiind marcate din aruncări de la 7 metri de Krumova şi Băbeanu.

Ultimele minute, decisive

Începutul părţii secunde, mai precis prima sa treime, aparţine iarăşi grupării romaşcane, care nu se grăbeşte, se apară bine şi înscrie de patru ori, primind un singur gol, suficient, însă, pentru a restabili egaliatea pe tabela de marcaj, 12-12 în minutul 42. Tot un rezultat de egalitate se va consemna două minute mai târziu, 13-13, dar, de atunci încolo, echilibrul se va rupe definitiv. Corona se distanţează la 17-13 în minutul 48, lupta devine tot mai crâncenă, eliminările se succed de o parte şi de cealaltă. “Lăsaţi arbitrajul şi concentraţi-vă asupra jocului! Trebuie să ne repliem şi să punem mâna pe adversare!”, ordonă Pera elevelor sale în time-out. Pe acest fond, echipa gazdă reuşeşte să păstreze constant o diferenţă de trei sau două goluri. Stoleru, Agrigoroaei şi Horobeţ reaprind flacăra speranţei şi HCM Roman se apropie la 19-18, în minutul 55. Pe fondul accidentării Elenei Pavăl, dar şi al determinării Cristinei Zamfir, care a tras echipa brașoveană după ea, găsind punctul nevralgic al apărării Romanului, pe flancul drept, gazdele şi-au asigurat victoria.

Cristi SOROCEANU

Florentin Pera, antrenor principal HCM Roman: „A fost un meci foarte disputat, dar şi un spectacol sportiv. Îmi felicit fetele, pentru modul cum au luptat, dar, nu a fost suficient, pentru că ne-a lipsit concentrarea spre finalul partidei. Am comis trei greşeli de acelaşi tip, spre finalul meciului, în momente delicate, iar acest lucru ne-a costat”.

Carmen Stoleru, căpitan HCM Roman: „Am venit aici să jucăm cât mai bine, însă, din păcate, am făcut unele greşeli, care ne-au costat. Ar fi fost puncte foarte importante pentru noi. O să mergem mai departe, pentru că suntem o echipă unită şi tenace, care ştie să lupte”.

Bogdan Burcea, antrenor Corona Braşov: „Ambele echipe au luptat cu ambiţie. Important pentru noi este că am luat cele trei puncte, chiar dacă am comis zeci de greşeli. Este clar că trebuie să îndreptăm aceste erori şi să ne disciplinăm jocul. O evidenţiez pe Pricopi, dar şi pe Zamfir, care au reuşit un meci bun. Mă bucur pentru Cristina, care meci de meci are acţiuni decisive”.

Cristina Zamfir, jucătoare Corona: „A fost un meci greu, dar totul este bine, când se termină cu bine. Sperăm ca pe viitor să îndreptăm greşelile, să nu mai jucăm în tensiune, să nu mai ratăm aşa mult ca astăzi”.

Corona Braşov
Au marcat : Zamfir 5, Hotea 5, Burghel 4, Pricopi 3, Druţu 2, Brădeanu 1, Manda 1, Briscan 1, Apetrei 1.
Au jucat : Dedu (Mârcă) – Chiper, Pricopi, Brădeanu, Manda, Druţu, Hotea (Burghel, Cârstea, Apetrei, Zamfir, Ţăcălie, Raţiu, Briscan, Tudor)
Antrenor principal : Bogdan Burcea