Comisia de Dialog Social / Schemă de garantare pentru tineret

camera comert 02

Marți, 25 martie, Vlad Angheluță a condus prima ședință a Comisiei de Dialog Social în postura de prefect al județului Neamț. La întrunire au fost prezenți membrii comisiei, reprezentanți ai ONG-urilor, iar în prim plan s-a aflat raportul privind derularea proiectului  ”Stabilirea unui parteneriat pentru realizarea unei scheme de garantare pentru tineret în județul Neamț – România”.

Proiectul este finanțat de Uniunea Europeană în cadrul acțiunii  pregătitoare ”Youth Guarantee” și este pus în aplicare de Camera de Comerț și Industrie Neamț, în parteneriat cu Asociatia “Ecoforest” Neamț, Directia Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Neamț și Instituția Prefectului Județului Neamț.

”Proiectul se implementează începând cu data de 1 octombrie 2013, pe durata a 12 luni și urmărește atingerea mai multor obiective, printre care constituirea unui parteneriat activ la nivelul județului Neamț pentru activități durabile, sprijinirea  tinerilor care părăsesc sau urmează să părăsească sistemul institutional de protecție, în vederea integrării socio-profesionale și elaborarea unei Metodologii care va constitui o «Schema de garantare pentru tineret», aplicabilă pentru grupul țintă selectat. De asemenea, se mai urmărește punerea în practică, testarea pilot a metodologiei de pregătire în vederea integrării pe piața muncii a grupului țintă, prin abordări inovative și sustenabile în cadrul  unui experiment pilot aplicat la scara mică, într-un studiu de caz. În aproape 6 luni de implementare a  proiectului a fost creată o bază de date cu peste 100 tineri cu vârste între 16 și 24 ani, care au părăsit sau urmează să părăsească sistemul de protecție instituționalizat din județul Neamț. Acești tineri au participat la acțiuni de consiliere individuală și de grup, în scopul identificării barierelor așa cum sunt percepute de ei cât și pentru proiectarea de instrumente adecvate de integrare pe piața muncii, care ulterior vor fi incluse in  metodologie”, a explicat Mihaela Constantinescu, manager proiect.

Potrivit raportului privind stadiul derulării proiectului, între barierele identificate de tinerii intervievați s-au evidențiat  procedurile birocratice, impedimente în recunoașterea calificărilor inițiale, competiția cu alți tineri mai bine pregătiți, lipsa abilităților de comunicare și relaționare socială.

Din grupul țintă, au fost selectate 22 persoane, care și-au exprimat interesul de a participa la cursuri de formare profesională. Tinerii vor fi invitați fie să efectueze stagii de practică în domeniul în care au obținut o calificare profesională în timpul instituționalizării, pentru a se familiariza cu disciplina muncii într-o întreprindere sau instituție care a aderat la parteneriat, printre aceste instituții numărându-se și Instituția Prefectului, județul Neamț.

Irina CĂLIN

Autor:

Ultima ora

Brantner- acuzații către noul operator de salubritate: ar fi trecut dincolo de prevederile contractului

Brantner SA, actualul operator de salubritate, aduce în discuție...

Primele rezultate la sesiunea de toamnă a examenului de Bacalaureat

Primele rezultate la sesiunea de toamnă a examenului de...

Neamț. Verificări rutiere pe DN 2 – E 85 – acțiune tip RELEU

Inspectoratul de Poliție Județean Neamț intensifică controalele pe unul...

Motorina trece din nou de pragul de 10 lei pe litru, chiar și după reducerea accizei

O măsură care ar fi trebuit să ajute fermierii,...

Lucrările avansează rapid la Autostrada Moldovei. Imagini cu pasajul de la Cleja, în apropiere de Bacău

Lucrările la Autostrada A7, cunoscută popular sub denumirea de...

Primele rezultate la sesiunea de toamnă a examenului de Bacalaureat

Primele rezultate la sesiunea de toamnă a examenului de...

Neamț. Verificări rutiere pe DN 2 – E 85 – acțiune tip RELEU

Inspectoratul de Poliție Județean Neamț intensifică controalele pe unul...

Neamț. 4 persoane rănite în accidente la Roznov și Târgu-Neamț

La începutul săptămânii au avut loc 2 accidente rutiere...

Piața Mărăței din Piatra Neamț a intrat în reconstrucție

Luni, 17 august, au început lucrările de reconstruire a...

Suceava. Incendiu la Paraclisul Mănăstirii Sfântul Ilie

Un incendiu a afectat Paraclisul Mănăstirii Sfântul Ilie din...