0:00

Cetatea – lider în seria I din Liga 3, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Scorul etapei a 5-a, din seria I, a Ligii a III-a, s-a înregistrat la Târgu Neamț, acolo unde gazdele de la Cetatea s-au impus lejer, cu 6-0 în fața formației FC Păpăuți. Scorul poate fi socotit injust, judecând după numărul ocaziilor ratate de elevii antrenorului Ciprian Danciu, dar a dat posibilitatea echipei nemțene să preia șefia seriei, la golaveraj cu Știința Miroslava (ambele echipe au acumulat 12 puncte). Bobric a marcat în minutele 31 și 37, stabilind scorul pauzei, iar în repriza a doua au punctat: Homneac (55), Alexandru (58, din penalty) și Dutciuc (73 și 85).

Petrotub s-a instalat pe locul 3 al seriei I, din Liga a III-a la fotbal, după o victorie muncită, obținută greu, în fața echipei CSM Pașcani, cu 1-0. Unicul gol al întâlnirii de pe stadionul ”Moldova” din Roman a fost înscris de fostul jucător al Ceahlăului, Dudu Drugă, din penalty, în minutul 34.

Într-un alt joc al etapei, disputat la Miercurea Ciuc, echipa gazdă Csikszereda a învins cu 2-1 pe ”satelitul” Ceahlăului, golul victoriei fiind marcat în ultimele 5 minute de joc. Gazdele au condus cu 1-0, din minutul 32, însă Ungureanu a punctat, în minutul 73, când Csikszereda se vedea deja victorioasă. Tinerii elevi antrenați de Ovidiu Marc n-au știut să gestioneze finalul jocului, care le-a aparținut harghitenilor, astfel că Ceahlăul II rămâne cu 1 punct, pe locul 11. (M. STOIAN)

Articolul precedentHCM Roman: ”Duș” rece în Maramureș