0:00

Cetatea a promovat în Liga a III-a, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Cetatea Târgu Neamţ a reuşit să promoveze în Liga a III-a după ce a câştigat, miercuri seară, pe stadionul Emil Alexandrescu din Iaşi, barajul cu Luceafărul Mihai Eminescu – Botosani. Formaţia nemţeană s-a impus cu 2-1, la capătul unei partide dificile şi tensionate. Cetatea a condus cu 2-0, prin reuşitele lui Zavate (gol marcat în minutul 7, din penalty) şi Bucătaru (care a înscris în minutul 22). La faza din minutul 7, botoşănenii au avut un jucător eliminat. Botoşănenii au strâns rândurile în repriza a doua, când n-au mai avut ce pierde, au redus din diferenţă în min. 72, iar 7 minute mai târziu au înscris din nou, dar golul a fost anulat. Antrenorul Ovidiu Marc a început barajul de promovare în Liga a III-a în formula: Hărăguţă – Apetrei, Sobariu, Zavate, Eudean – Petrescu, Usturoi, Tudosă, Huţanu – Bucătaru, Ungureanu. Rezerve au fost: Morar – Văcaru, Bodron, Vavriţă, Spiridon, Şerban și Petrescu. (C.S.)