0:00

Ceahlăul – FC Brașov 1-1 (0-0): Primul recul, ZCH NEWS - sursa ta de informații

* au marcat: Cânu (min. 52), respectiv Surdu (min. 66)

Ceahlăul n-a mai izbutit să treacă de FC Brașov în stilul și în maniera cu care pietrenii au învins-o pe Oțelul Galați. Ceahlăul a plătit tribut pripelii din fața porții adverse și lipsei de luciditate, care au costat-o două puncte mari. ”Nu jucăm ca o echipă care stă sus în clasament”, a declarat la finalul meciului antrenorul Vasile Miriuță. Pietrenii nu s-au descurcat în multe rânduri în fața unei apărări arțăgoase a brașovenilor, care a luptat pe două rânduri să nu lase spații către poarta apărată de Marinescu, chiar și vârfurile Buga, Surdu și Cristea fiind interesate de marcajul strict al adversarilor. De aici a rezultat o luptă aprigă la mijlocul terenului, iar pe flancuri, nici Dumitraș și nici Cazan nu au mai creat învăluri finalizate cu centrări pentru Golubovic și Jula. Ocaziile au fost puține, dar clare, însă numai în dreptul Ceahlăului. În minutul 14, Golubovic, cel mai periculos atacant al pietrenilor, a reluat de puțin pe lângă poartă, iar în minutul 28, dintr-un metru, nu a nimerit ținta după o centrare perfectă din corner, venită de la Gheorghiu. Același Golubovic a șutat din marginea careului mare, fără preluare, în minutul 41, însă nici de această dată nu s-a consemnat deschiderea scorului.

Miriuță a mutat, dar nu a fost îndeajuns

La pauză, Miriuță l-a înlocuit pe Chitoșcă cu Constantinescu, intrarea acestuia dând un plus de dinamism atacului Ceahlăului. În minutul 52, Constantinescu a așezat, din corner, mingea pe fruntea lui Cânu, urcarea acestuia în careul brașovenilor soldându-se cu deschiderea scorului: 1-0. Din păcate, șocul golului nu a fost resimțit de oaspeți. Popa a fost înlocuit cu Vagner și Țicleanu le-a cerut vârfurilor să joace între apărătorii centrali ai Ceahlăului. În minutul 66 ”geniul” lui Surdu a făcut diferența, el reluând cu latul, fără preluare, pe colțul lung, o minge care a ajuns la el în marginea careului de 16 metri: 1-1. Gheorghiu a șutat frumos, sub transversală, în minutul 67, dar plonjonul lui Marinescu a păstrat tabela neschimbată. Miriuță a riscat totul pe cartea atacului, înlocuindu-l pe Achim cu Velici și pe Jula cu Dică, dar nu s-a mai schimbat nimic în jocul gazdelor, marcate psihic de eurogolul reușit de brașoveni, la unicul șut, reușit într-un meci întreg, pe spațiul porții. Golubovic, în minutul 82, cu o foarfecă pe spate, a încercat să marcheze golul campionatului, dar Marinescu a fost portarul potrivit la locul potrivit. Patru minute mai târziu Constantinescu a luftat din mijlocul careului, după o centrare venită de pe flancul stâng al apărării brașovene, fiind clar pentru toată lumea că pripeala nu e aliatul Ceahlăului. S-a terminat 1-1, Ceahlăul resimțind subțirimea lotului. S-a văzut cu ochiul liber diferența între brașoveni, care au reușit câteva transferuri în pauza de trei săptămâni, printre care și Buga, și Ceahlăul, care doar l-a admirat pe atacantul nigerian Bebeto, fără măcar să-i poată propune un eventual transfer sub Pietricica. Rămânem la concluzia că Vasile Miriuță nu poate face minuni, atâta timp cât nu-i sunt satisfăcute cererile minime pe care le are, față de completarea lotului.

Două premiere

Tot ca o premieră, pe lângă primul gol al lui Cânu sub culorile Ceahlăului, am mai consemnat și prima declarație, ușor ironică, la adresa arbitrilor, sau, mai bine zis a delegărilor din prima ligă, a cavalerilor fluierilor, făcută de antrenorul Miriuță: ”Cu Pandurii m-a arbitrat unul cu număr de Olt, iar acum de un arbitru cu număr de Brașov. Vreau și eu ca la Astra să mă arbitreze cineva cu număr de Neamț sau de Germania”. Acesta a revenit rapid la problemele legate de joc și a continuat: ”Hai să nu mai zic nimic de arbitraj și să mă leg numai de fotbal. S-a văzut că nu știm, încă, să jucăm fotbal la acest nivel. Dacă suntem sus, în clasament, trebuie să învățăm să ne menținem. Dacă suntem sus, trebuie să jucăm sus, adică un fotbal potrivit pentru acest nivel. Nu merge să jucăm la un nivel modest și să fim sus în clasament. Sper să învățăm asta și etapa viitoare să scoatem maxim de puncte la Astra”. De partea celaltă tehnicianul braşovenilor, Aurel Ţicleanu, era extrem de bucuros după remiza de la Piatra Neamţ: „Felicitări băieţilor pentru ultimele două meciuri, cu două echipe bune, Timişoara şi Ceahlăul. Jucătorii îşi pierduseră încrederea, pentru că ei aveau calitatea. Au înţeles ce trebuie să facă şi sper să continue ce i-am învăţat”, a spus Aurel Țicleanu.

Ceahlăul: Jovic – Dumitraș, Marc, Cânu, Cazan – Achim (78 – Velici), Onciu – Gheorghiu, Golubovic, Chitoșcă (46 – Constantinescu) – Jula (70 – Emil Dică)

Antrenor: Vasile Miriuță

FC Brașov: Marinescu – Străuţ, Machado, Ionescu, Da Silva Sergio – Aganovic (78 – Santos) – Popa (56 – Vagner), Dias (62 – Mateiu), Buga, Surdu – Cristea

Antrenor: Aurel Ţicleanu