0:00

Tenis şi ”circ” în ciuda vântului

Cele două formații nu s-au deranjat prea mult cu firea, în ciuda celor 3.000 de spectatori veniți la meci, care au profitat de operațiunea ”porți deschise”. Gazdele n-au mai reușit acel joc bun de la Constanța, au ratat o singură mare ocazie, prin Chitoșcă, în prima repriză, iar apoi s-au mulțumit să arunce baloanele în adâncime. Dacă adaugi vântul la toate nerealizările fotbaliștilor, ai toate ingedientele unui meci nerecomandat microbiștilor adevărați. Cum nici Botoșaniul nu și-a făcut jocul combinativ, intrând în jocul Ceahlăului, a rezultat un fel de tenis cu piciorul, peste linia ce marchează centrul terenului, pentru ca, în final, la conferința de presă, vântul să fie de vină pentru mingile ”bubuite” la întâmplare, în jumătatea adversă.

Ceahlăul – FC Botoşani 0-0, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Duelul galeriilor, mult mai interesant

Mai interesant a fost duelul galeriilor din arena pietreană, ale cărei porți s-au deschis, în sfârșit, după ce cotidianul nostru a semnalat că se impune o asemenea decizie din două motive: infuzia de bani consitentă de la bugetul local, care nu necesită încă un preț suplimentar, plătit prin bilete, pentru microbiști și situația disperată în care este echipa pietreană. Numai că, specatorii s-au bucurat mai mult că au scăpat de ploaie, pentru că năravul ”lasă-mă să te las” greu se lasă dus de pe arena pietreană.

După câteva încercări timide de a pune la încercare vigilența portarilor, Fulop își ia inima în dinți, în minutul 24, dar șutul acestuia nu găsește poarta apărată de Jovic. În general, operațiunea ”găsitul porții” a fost foarte grea în acest meci, în ciuda dimensiunilor impuse de regulament. Doar Golubovic a încercat să demonstreze că rămâne un jucător cu un simț aparte, dar lovitura sa de cap din minutul 27 a trecut pe lângă poartă. În minutul 30, același Golubovic a reușit o foarfecă spectaculoasă, dar portarul Lazar a fost la post. Marin Barbu a ieșit și el în evidență, protestând inutil la adresa unor decizii ale arbitrilor.

”Arbitrul asistent a ridicat fanionul contra noastră, mi-au spus și oamenii care se uitau la meci. În repriza a doua, l-a oprit pe Popadiuc, când a scăpat singur spre poartă și n-a fost ofsaid, dar domnii din studiurile de televiziune vor analiza. I-am spus că-l suspendă. Nu l-am înjurat, nu i-am spus nimic de rău”, a explicat ”Magiun”, la finalul meciului, gestul său din minutul 34, care i-a atras eliminarea și care va fi urmat, cel mai probabil, de o suspendare și o amendă. Cea mai mare ocazie s-a consemnat în minutul 39, când Chitoșcă și-a păcălit adversarii, la limita careului mic, dar șutul său, pe colțul lung, a fost parat de Lazar.

Fotbal, pentru prieteni, ”circ”, pentru spectatori

Repriza a doua nu s-a ridicat nici măcar la nivelul a ceea ce era odată ”El clasico de România”, în care, Gloria Bistrița dădea o replică ”dârză” Ceahlăului, pe stadionul ”Municipal”. Hadnagy a fost în minutul 57 într-o bună poziție, în careu, dar, cum era păcat să strice ”regia” unei după-amieze de primăvară autentică, a fost ajuns din urmă de Ichim și deposedat. Un minut mai târziu și Constantinescu l-a imitat, la poarta cealaltă, dar și el a fost ajuns din urmă și deposedat. În ultimile 25 de minute, nu s-a mai jucat nimic la Piatra Neamț. Mingea a fost ținta ”bubuielilor” din partea celor 22 de jucători, de parcă pe stadion se desfășura o întrecere de genul: ”Cine dă mai tare în ea”, departe de jurămintele președinților de cluburi în ceea ce privește celebrul ”Moment zero” al fotbalului românesc.

”Circul” s-a terminat cu căderea în careu a lui Fulop, dar nu pentru că ar fi fost contrat de un adversar, ci pentru simplul motiv că s-a împiedicat de minge ! Râsetele din tribune nu s-au oprit nici măcar la finalul meciului, când Croitoru, în loc să-și pună coechipierii într-o poziție favorabilă, a pasat direct către banca de rezerve! Și-a cerut scuze, ca să nu supere pe nimeni, iar fluierul de final a căzut, izbăvitor, în urechea celor care cred că au păcălit (încă o dată) fotbalul.

Ce scuze s-au invocat la finalul jocului?

La finalul partidei, Marin Barbu n-a mai vorbit de ”fizicurile impunătoare” ale elevilor săi, ci de factorii meteorologici și lipsa de experiență a unor jucători tineri, cu toate că ei sunt aceiași care au jucat și în tur la Ceahlăul.

“N-am putut să jucăm și datorită vântului, avem și o echipă tânără, neexperimentată, de 20, 21, 22 de ani. Am întâlnit o echipă mult mai experimentată și mai închegată ca noi. Un punct cu FC Botoșani e bun, în economia campionatului. Ne mai trebuie 3 puncte din 3 meciuri și le putem obține. Ne așteaptă un meci de care pe care cu Timișoara, aș cum am jucat și la Năvodari. Cu 40 de puncte cred că ne salvăm și sunt încrezător că vom obține punctele salvatoare”, a declarat Marin Barbu la finalul jocului de la Piatra Neamț.

Referitor la nevoile echipei, în acest moment, antrenorul principal al pietrenilor a precizat: “Ne trebuie un mijlocaș care să fie un servant mai bun. Țepeș e tânăr, Onciu nu are un serviciu a la Croitoru, de exemplu. Ne-a lipsit și Achim, un jucător pe care ne bazam”.

De partea cealaltă Botoșaniul pare mai interesată să obțină trei puncte la ”masa verde” cu Oțelul, din etapa trecută, decât o victorie cu Ceahlăul, cu toate că, pe teren, echipa lui Leo Grozavu a câștigat, cu 3-1. Despre meciul cu Ceahlăul… nimic interesant. Dacă ar fi fost, s-ar fi văzut pe teren.

Cristi SOROCEANU

Ceahlăul: Jovic – Dumitraş, Ichim, Marc, Cazan – Ţepeş , Onciu,  – Constantinescu (min.80 – Margină), Golubovic, Chitoşcă (min.73 – Gheorghiu) – Jula (min.46 – Popadiuc)
Rezerve: Calancea, Mateciuc, Şt. Rusu, Tăbăcariu, Gheorghiu, Popadiuc, Margină
Antrenor: Marin Barbu

FC Botoșani: Lazăr – Patache, Oltean, Tincu, Bordeanu – Croitoru, Vaşvari, Codoban (min.66 – Danci) – Fulop, Hadnagy (min. 81 – Cîrjan), Vertelis (min. 55 – Dinu)
Rezerve: Curileac, Ivanovs, Cîrjan, Zivkovic, Ghinga, Danci, C. Dinu
Antrenor: Leo Grozavu

Articolul precedentPersonalitatea săptămânii: Profesorul Paul Vasiliu