0:00

Ceahlăul – Concordia Chiajna 3-1 (1-0). Ploaie de goluri pe Borzoghean, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Ceahlăul s-a reabilitat în fața suporterilor, după înfrângerea din Cupa României, printr-o prestație plină de elan, pe un teren greu și în fața unui adversar care a mizat prea mult pe factorul ”surpriză”. 2.000 de spectatori au înfruntat ploaia și frigul pentru a asista pe viu la revirimentul pietrenilor. Din nou a ieșit în evidență pregătirea fizică net superioară a nemțenilor, care în duelurile unu la unu au făcut diferența, fapt recunoscut la conferința de presă și de Ionuț Chirilă, antrenorul Concordiei Chiajna. Ceahlăul a urcat pe locul 5 în clasament, sub privirile președintelui de onoare Gheorghe Ștefan, care și-a supervizat echipa din înaltul tribunei oficiale.

Pinalti nu mai e în centrul atenției pe Borzoghean

După umilinţa din Cupa României, când Ceahlăul a pierdut cu 3-1 în faţa Rapidului, galben-negrii au revenit la cel mai important şi, de asemenea, la singurul obiectiv din acest sezon: o clasare cât mai bună în Liga I. Gheorghe Ștefan și-a amânat o plecare la București, mărturisind apropiaților că i-a fost frică de meciul cu Chiajna, însă, paradoxal, la Piatra Neamț primarul poreclit Pinalti nu mai e în centrul atenției Ligii I. Pe arena pietreană se vorbește de Miriuță, de pregătirea fizică a lui Victor Asamoah și de pungile cu vitamine. Elevii lui Vasile Miriuţă au controlat jocul cu Concordia de la început, fiind deciși să marcheze repede. În minutul 17, Golubovic a anunţat, printr-o reuşită anulată corect pe motiv de ofsaid, golul ce avea să vină la aproximativ o jumătate de oră de la startul partidei. Carambolul din careul Chiajnei şi şutul eşuat al lui Gheorghiu l-au ajutat pe Golubovic să deschidă scorul, urcând la cinci numărul reușitelor sale din actualul campionat. Elanul ofensiv al gazdelor a fost dinamizat de Chitoșcă, care a arătat că este în formă, executând cu tupeu o lovitură liberă din unghi, aproape de vinclu, după care a centrat periculos în careu, dar Ichim nu s-a înțeles cu Golubovic în careul mic. Jula putea marca în finalul primei reprize, dar a plecat pe culoar cu o fracțiune de secundă mai repede decât pasa și prima repriză s-a terminat doar cu 1-0.

Concordia stă prost cu ”carburantul”

În repriza secundă, oaspeţii ”au terminat benzina” și s-au mărginit să se apere. Jula a majorat avantajul la 2-0, în minutul 64, când a fructificat o centrare ideală a lui Dumitraş, după care a părăsit terenul de joc în aplauzele spectatorilor. Iar dacă fostul atacant de la Cottbus şi-a mai ridicat moralul, cu al doilea gol în Liga I, de ce să nu spargă gheaţa şi Constantinescu? Extrema Ceahlăului a înscris pentru 3-0, singur cu portarul, după ce, cu câteva minute mai devreme l-a făcut mare pe Râmniceanu șutând în piciorul acestuia, din unghi. Chiajna n-a rămas datoare cu golul, deoarece Cânu a preferat să-l faulteze pe Wellington în prelungirile meciului și a luat cartonaș roșu, penalty-ul fiind transformat de Wellington. Partida de la Piatra Neamț s-a terminat în aplauzele celor 2.000 de spectatori, care au scandat ”Suntem mândri de voi”.

Declarații cu înțepături și ironii

Ionuț Chirilă, antrenorul Concordiei Chiajna a recunoscut superioritatea pregătirii fizice a Ceahlăului. ”Ne-au lipsit cinci jucători de bază și a trebuit să improvizez. Eu mi-am riscat meseria și am încercat să promovez tineri fără experiență. Ne-a bătut o echipă bine pregătită fizic, care a făcut diferența în duelurile unu la unu și … atât. Nu m-a încântat jocul Ceahlăului cu mingi lungi, la bătaie și fuga după minge”, a declarat Ionuț Chirilă.

De partea celaltă, Vasile Miriuță n-a fost încântat de cartonașul roșu încasat de Cânu la ultima fază și a cerut concentrare elevilor săi, până în ultima secundă de joc. ”A fost fault la Wellington! Din ce-am văzut, Cânu l-a împins și nu se poate așa ceva la o echipă cu pretenții de profesioniști! Nu o să-l sancționez pe Cânu, pentru că faptul e consumat, dar nu se poate să tratăm cu ușurință o asemenea situație! Avem soluții la jocul cu Dinamo, doar dacă mă gândesc că Ichim și Marc au jucat împreună ani de zile…, dar nu asta e problema”, a spus Vasile Miriuță, care a mărturisit, după ce i-a trecut supărarea că, după meci a fost sunat de Ionel Dănciulescu. ”Mi-a dat mesaj să-mi savurez victoria, că etapa viitoare vin la câini. I-am răspuns că nu vin la câini, ci la cățeluși. Serios, că nu mi-e frică de jocul cu Dinamo. Mergem să-i batem!”, a spus râzând Miriuță, care s-a amuzat copios pe seama faptului că i-a numit ”cățeluși” pe jucătorii lui Dinamo.

Au marcat: Golubovic (min. 28), Jula (min. 64), Constantinescu (min. 86), pentru Ceahlăul, respectiv Wellington (min. 90 plus 3 din penalty).

Ceahlăul: Jovic – Dumitraș, Ichim, Cânu, Cazan – Onciu, Achim – Gheorghiu, Golubovic (min. 85 – Emil Dică), Chitoșcă (min. 75 – Stana) – Jula (min. 65 – Condstantinescu). Antrenor: Vasile Miriuță

Concordia: Râmniceanu – Melinte, Crețu, Leca, Savin – Neagu (min. 60 – Strătilă), Roșu, Papasterianos, Coșereanu (min. 68 – Serediuc) – Onduku (min. 74 – Zahariu) și Wellington