Astăzi, începe Campionatul Mondial din Brazilia, ediţia 2014. Meciul inaugural va fi între Brazilia şi Croaţia (TVR 1, 23.00), precedat de ceremonia de deschidere (TVR 1, 21.00), iar competiţia ne pregăteşte numeroase partide tensionate între marile puteri ale planetei şi dueluri pasionante între cei mai tari fotbalişti din lume. Continuăm în ediţia de astăzi, prezentarea în detaliu a celor 8 grupe ale turneului final şi competitorii care vă vor delecta de astăzi încolo.

germania

GRUPA G: Germania, Portugalia, SUA, Ghana

16 iunie: Germania – Portugalia, 19:00, TVR 1
16 iunie: Ghana – SUA, 01:00, TVR 1
21 iunie: Germania – Ghana, 22:00, TVR 1
22 iunie: SUA – Portugalia, 01:00, TVR 1
26 iunie: SUA – Germania, 19:00, TVR 2
26 iunie: Portugalia – Ghana, 19:00, TVR 1

Germania – selecţioner: Joachim Low

Portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Roman Weidenfeller (Borussia Dortmund), Ron-Robert Zieler (Hannover)
Fundaşi: Jerome Boateng (Bayern Munchen), Erik Durm, Kevin Grosskreutz (Borussia Dortmund), Benedikt Hoewedes (Schalke 04), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Philipp Lahm (Bayern Munchen), Per Mertesacker (Arsenal)
Mijlocaşi: Julian Draxler (Schalke 04), Matthias Ginter (Freiburg), Mario Gotze (Bayern Munchen), Christoph Kramer (Borussia Monchengladbach), Sami Khedira (Real Madrid), Toni Kroos (Bayern Munchen), Mesut Ozil (Arsenal), Marco Reus (Borussia Dortmund), Andre Schurrle (Chelsea), Bastian Schweinsteiger (Bayern Munchen)
Atacanţi: Miroslav Klose (Lazio), Thomas Muller (Bayern Munchen), Lukas Podolski (Arsenal)

Portugalia – selecţioner: Paulo Bento
Portari: Rui Patricio (Sporting), Beto (Sevilla), Eduardo (Sporting Braga);
Fundaşi: Pepe (Real Madrid), Bruno Alves (Fenerbahçe), Neto (Zenit), Ricardo Costa (Valencia), Joao Pereira (Valencia), Fabio Coentrao (Real Madrid), André Almeida (Benfica);
Mijlocaşi: Joao Moutinho (Monaco), Raul Meireles (Fenerbahçe), Miguel Veloso (Dinamo Kiev), William Carvalho (Sporting), Ruben Amorim (Benfica);
Atacanţi: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Helder Postiga (Lazio), Hugo Almeida (Besiktas), Nani (Manchester United), Silvestre Varela (Porto), Eder (Sporting Braga), Rafa (Sporting Braga), Vieirinha (Wolfsburg).

Ghana – selecţioner: Kwesi Appiah
Portari: Adam Larsen Kwarasey (Stromsgodset), Abdul Fatau Dauda (Orlando Pirates), Stephen Adams (Aduana Stars);
Fundaşi: Samuel Inkoom (Platanias), Daniel Opare (Standard Liege), Harrison Afful (Esperance Tunis), John Boye (Rennes), Jonathan Mensah (Evian TG), Rashid Sumaila (Mamelodi Sundows)
Mijlocaşi: Sulley Muntari (AC Milan), Michael Essien (AC Milan), Kwadwo Asamoah (Juventus Torino), Agyemang Badu (Udinese), Afriyie Acquah (FC Parma), Christian Atsu (Vitesse Arnhem), Albert Adomah (Middlesbrough), Wakaso Mubarak (Rubin Kazan), Andre Ayew (Olympique Marseille), Mohammed Rabiu (Kuban Krasnodar);   Atacanţi: Jordan Ayew (Sochaux), Abdul Majeed Waris (Valenciennes), Kevin-Prince Boateng (Schalke 04), Asamoah Gyan (Al-Ain).

SUA – selecţioner: Jurgen Klinsmann
Portari: Brad Guzan (Aston Villa), Tim Howard (Everton), Nick Rimando (Real Salt Lake);
Fundaşi: DaMarcus Beasley (Puebla), Matt Besler (Sporting Kansas City), John Brooks (Hertha Berlin), Geoff Cameron (Stoke City), Timmy Chandler (Nurnberg), Omar Gonzalez (LA Galaxy), Fabian Johnson (Hoffenheim), Michael Parkhurst (Columbus Crew), DeAndre Yedlin (Seattle Sounders FC);
Mijlocaşi: Kyle Beckerman (Real Salt Lake), Alejandro Bedoya (Nantes), Michael Bradley (Toronto FC), Brad Davis (Houston Dynamo), Mix Diskerud (Rosenborg), Julian Green (Bayern Munich), Jermaine Jones (Besiktas), Graham Zusi (Sporting Kansas City);
Atacanţi: Jozy Altidore (Sunderland), Clint Dempsey (Seattle Sounders FC), Aron Johannsson (AZ Alkmaar), Chris Wondolowski (San Jose Earthquakes).

belgia

GRUPA H: Rusia, Belgia, Coreea de Sud, Algeria

17 iunie: Belgia – Algeria, 19:00, TVR 1
17 iunie: Rusia – Coreea de Sud, 01:00, TVR 1
22 iunie: Belgia – Rusia, 19:00, TVR 1, TVR HD
22 iunie: Coreea de Sud – Algeria, 22:00, TVR 1
26 iunie: Algeria – Rusia, 23:00, TVR 2
26 iunie: Coreea de Sud – Belgia, 23:00, TVR 1

Belgia – selecţioner: Marc Wilmots
Portari: Thibaut Courtois (Atletico Madrid), Simon Mignolet (Liverpool), Koen Casteels (Hoffenheim), Silvio Proto (Anderlecht);
Fundaşi: Toby Alderwiereld (Atletico Madrid), Vincent Kompany (Manchester City), Thomas Vermaelen (Arsenal), Daniel van Buyten (Bayern Munchen), Nicolas Lombaerts (Zenit Sankt Petersburg), Jan Vertonghen (Tottenham), Laurent Ciman (Standard Liege), Anthony Vanden Borre (Anderlecht);
Mijlocaşi: Axel Witsel (Zenit Sankt Petersburg), Steven Defour (Porto), Marouane Fellaini (Manchester United), Moussa Dembele (Tottenham), Nacer Chadli (Tottenham), Kevin de Bruyne (Wolfsburg);
Atacanţi: Romelu Lukaku (Chelsea), Divock Origi (Lille), Eden Hazard (Chelsea), Dries Mertens (Napoli), Kevin Mirallas (Everton), Adnan Januzaj (Manchester United);

Algeria – selecţioner: Vahid Halilhodzici
Portari: Raïs M’bolhi (ŢSKA Sofia), Mohamed Zemmamouche (USM Alger), Azzedine Doukha (USM El Harrach), Cédric Si Mohamed (CS Constantine);

Fundaşi: Essaïd Belkalem (FC Watford), Madjid Bougherra (fără echipă), Liassine Cadamuro Bentaïba (Real Mallorca), Faouzi Ghoulam (SSC Napoli), Rafik Halliche (Académica Coimbra), Nacereddine Khoualed (USM Alger), Aïssa Mandi (Stade de Reims), Mehdi Mostefa (AC Ajaccio), Carl Medjani (FC Valenciennes), Djamel Mesbah (AS Livorno);
Mijlocaşi: Nabil Bentaleb (Tottenham Hotspur), Ryad Boudebouz (SC Bastia), Yacine Brahimi (FC Granada), Adlène Guedioura (Crystal Palace), Amir Karaoui (ES Sétif), Medhi Lacen (FC Getafe), Saphir Taïder (Internazionale Milano), Hassen Yebda (Udinese Calcio);
Atacanţi: Rafik Djebour (Nottingham Forest), Abdelmoumen Djabou (Club Africain), Sofiane Feghouli (FC Valencia), Ryad Mahrez (Leicester City), Islam Slimani (Sporting Lisabona), Hilal Soudani (Dinamo Zagreb), Foued Kadir (Rennes), Nabil Ghilas* (FC Porto).
*Dacă Nabil Ghilas nu se va reface la timp, va fi înlocuit cu Ishak Belfodil (AS Livorno).

Rusia – selecţioner: Fabio Capello
Portari: Igor Akinfeev (ŢSKA Moscova), Iuri Lodigin (Zenit Sankt Petersburg), Serghei Rijikov (Rubin Kazan);
Fundaşi: Alexander Aniukov (Zenit Sankt Petersburg), Alexei Berezuţki, Vasili Berezuţki, Serghei Ignaşevici, Georgi Şcenikov (toţi ŢSKA Moscova), Vladimir Granat, Alexei Kozlov (ambii Dinamo Moscova), Andrei Ieşcenko (Anji Mahacikala), Dmitri Kombarov (Spartak Moscova), Andrei Semenov (Terek Groznîi);
Mijlocaşi: Igor Denisov, Iuri Jirkov (ambii Dinamo Moscova), Alan Dzagoev (ŢSKA Moscova), Iuri Gazinski, Roman Şirokov (ambii FC Krasnodar), Denis Gluşakov (Spartak Moscova), Pavel Mogileveţ (Rubin Kazan), Viktor Faizulin, Oleg Şatov (ambii Zenit Sankt Petersburg);
Atacanţi: Vladimir Bistrov (Anji Mahacikala), Alexander Kerjakov (Zenit Sankt Petersburg), Artem Dziuba (FK Rostov), Alexei Ionov, Alexander Kokorin (ambii Dinamo Moscova), Maxim Kanunikov (Amkar Perm), Pavel Pogrebniak (Reading), Alexander Samedov (Lokomotiv Moscova).

Coreea de Sud  – selecţioner: Hong Myung-Bo
Portari: Jung Sung-ryong (Suwon Bluewings), Kim Seung-gyu (Ulsan Hyundai), Lee Bum-young (Busan Ipark);
Fundaşi: Kim Jin-su (Albirex Niigata), Kim Young-gwon (Guangzhou Evergrande), Yoon Suk-young (Queens Park Rangers), Hwang Seok-ho (Sanfrecce Hiroshima), Hong Jeong-ho (FC Augsburg), Kwak Tae-hwi (Al-Hilal), Lee Yong (Red Star), Kim Chang-su (Kashiwa Reysol);  Park Joo-ho (Mainz 05)
Mijlocaşi: Ki Sung-yueng (Sunderland), Ha Dae-sung (Beijing Guoan), Han Kook-young (Kashiwa Reysol), Park Jong-woo (Guangzhou R&F), Kim Bo-kyung (Cardiff City), Lee Chung-yong (Bolton Wanderers), Ji Dong-won (FC Augsburg), Son Heung-min (Bayer Leverkusen);
Atacanţi: Koo Ja-cheol (Mainz 05), Lee Keun-ho (Ulsan Hyundai), Park Chu-young (Arsenal), Kim Shin-wook (Ulsan Hyundai).