Pe 12 iunie începe Campionatul Mondial din Brazilia, ediţia 2014. Meciul de deschidere va fi între Brazilia şi Croaţia, iar competiţia ne pregăteşte numeroase partide tensionate între marile puteri ale planetei şi dueluri pasionante între cei mai tari fotbalişti din lume. Continuăm în ediţia de astăzi, prezentarea în detaliu a celor 8 grupe ale turneului final şi competitorii care vă vor delecta de joi încolo.

italia italia grecia

GRUPA C: Grecia, Columbia, Japonia, Cote d’Ivoire

14 iunie: Columbia – Grecia, 19:00, TVR 1
15 iunie: Cote d’Ivoire – Japonia, 04:00, TVR 1
19 iunie: Columbia – Cote d’Ivoire, 19:00, TVR 1
19 iunie: Japonia – Grecia, 01:00, TVR 1
24 iunie: Japonia – Columbia, 23:00, TVR 2
24 iunie: Grecia – Cote d’Ivoire, 23:00, TVR 1

Columbia – selecţioner Jose Pekerman
Portari: David Ospina (OGC Nice), Faryd Mondragon (Deportivo Cali), Camilo Vargas (Santa Fe);
Fundaşi: Pablo Armero (West Ham United), Camilo Zuniga (SSC Napoli), Cristian Zapata (AC Milan), Eder Alvarez (River Plate), Mario Alberto Yepes (Atalanta Bergamo), Carlos Valdes (San Lorenzo);
Mijlocaşi: Abel Aguilar (Toulouse), Fredy Guarin (Internazionale Milano), Juan Guillermo Cuadrado (AC Fiorentina), James Rodriguez (AS Monaco), Aldo Leao Ramirez (Morelia), Carlos Sanchez (Elche), Santiago Arias (PSV Eindhoven), Alexander Mejia (Atletico Nacional), Juan Fernando Quintero (FC Porto);

Atacanţi: Jackson Martinez (FC Porto), Carlos Bacca (FC Sevilla), Teofilo Gutierrez (River Plate), Adrian Ramos (Hertha Berlin), Victor Ibarbo (Cagliari)

Grecia – selecţioner: Fernando Santos
Portari: Orestis Karnezis (Granada), Panagiotis Glykos (PAOK Salonic), Stefanos Kapino (Panathinaikos Atena);
Fundaşi: Konstantinos Manolas, Jose Holebas (ambii Olympiakos Pireu), Sokratis Papastathopoulos (Borussia Dortmund), Vangelis Moras (Verona), Georgios Tzavellas (PAOK Salonic), Loukas Vyntra (Levante), Vassilis Torosidis (AS Roma);
Mijlocaşi: Alexandros Tziolis (Kayserispor), Andreas Samaris, Giannis Maniatis (ambii Olympiakos Pireu), Konstantinos Katsouranis (PAOK Salonic), Giorgios Karagounis (Fulham), Panagiotis Tachtsidis (FC Torino), Ioannis Fetfatzidis (Genoa), Lazaros Christodoulopoulos, Panagiotis Kone (ambii Bologna);

Atacanţi: Dimitris Salpingidis (PAOK Salonic), Georgios Samaras (Celtic Glasgow), Konstantinos Mitroglou (Fulham), Theofanis Gekas (Konyaspor).

Coasta de Fildeş – selecţioner: Sabri Lamouchi
Portari: Boubacar Barry (Lokeren), Sayouba Mande (Stabaek), Sylvain Gbohouo (Sewe San Pedro);
Fundaşi: Kolo Toure (FC Liverpool), Arthur Boka (VfB Stuttgart), Jean-Daniel Akpa Akpro (Toulouse), Serge Aurier (Toulouse), Ousmane Viera Diarrassouba (Caykur Rizespor), Didier Zokora (Trabzonspor), Constant Djakpa (Eintracht Frankfurt), Bamba Souleymane (Trabzonspor);
Mijlocaşi: Ismael Diomande (AS Saint-Etienne), Max Gradel (AS Saint-Etienne), Yaya Toure (Manchester City), Ismael Cheick Tiote (Newcastle United), Geoffroy Serey Die (FC Basel), Didier Ya Konan (Hannover ’96);
Atacanţi: Didier Drogba (Galatasaray Istanbul), Gervinho (AS Roma), Salomon Kalou (OSC Lille), Wilfried Bony (Swansea City), Giovanni Sio (FC Basel), Mathis Bolly (Fortuna Dusseldorf)

Japonia – selecţioner: Alberto Zaccheroni
Portari: Eiji Kawashima (Standard Liege), Shusaku Nishikawa (Urawa Reds), Shuichi Gonda (FC Tokyo).
Fundaşi: Masahiko Inoha (Jubilo Iwata), Yasuyuki Konno (Gamba Osaka), Yuto Nagatomo (Inter Milan), Masato Morishige (FC Tokyo), Atsuto Uchida (Schalke), Maya Yoshida (Southampton), Hiroki Sakai (Hannover), Gotoku Sakai (Stuttgart).
Mijlocaşi: Yasuhito Endo (Gamba Osaka), Makoto Hasebe (Nuremberg), Toshihiro Aoyama (Sanfrecce Hiroshima), Hotaru Yamaguchi (Cerezo Osaka).

Atacanţi: Keisuke Honda (AC Milan), Yoshito Okubo (Kawasaki Frontale), Shinji Okazaki (Mainz), Shinji Kagawa (Manchester United), Hiroshi Kiyotake (Nuremberg), Yoichiro Kakitani (Cerezo Osaka), Manabu Saito (Yokohama F Marinos), Yuya Osako (1860 Munich).

italia

GRUPA D: Italia, Anglia, Uruguay, Costa Rica

14 iunie: Uruguay – Costa Rica, 22:00, TVR 1
15 iunie: Anglia – Italia, 01:00, TVR 1
19 iunie: Uruguay – Anglia, 22:00, TVR 1
20 iunie: Italia – Costa Rica, 19:00, TVR 1
24 iunie: Costa Rica – Anglia, 19:00, TVR 2
24 iunie: Italia – Uruguay, 19:00, TVR 1

Uruguay – selecţioner: Oscar Washington Tabarez
Portari: Fernando Muslera (Galatasaray Istanbul), Martin Silva (Vasco da Gama), Rodrigo Munoz (Libertad);
Fundaşi: Diego Lugano (West Bromwich Albion), Diego Godin (Atletico Madrid), Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid), Martin Caceres (Juventus Torino), Maximiliano Pereira (Benfica Lisabona), Jorge Fucile (FC Porto), Sebastian Coates (Nacional Montevideo);
Mijlocaşi: Egidio Arevalo Rios (Morelia), Walter Gargano (FC Parma), Diego Perez (Bologna), Alvaro Gonzalez (Lazio Roma), Alvaro Pereira (Sao Paulo), Cristian Rodriguez (Atletico Madrid), Gaston Ramirez (Southampton), Nicolas Lodeiro (Botafogo);
Atacanţi: Luis Suarez (Liverpool FC), Edinson Cavani (Paris Saint-Germain), Diego Forlan (Cerezo Osaka), Cristian Stuani (Espanol Barcelona), Abel Hernandez (US Palermo)

Costa Rica – selecţioner: Jorge Luis Pinto
Portari: Keylor Navas (Levante), Patrick Pemberton (Alajuelense), Daniel Cambronero (Herediano);
Fundaşi: Johnny Acosta (Alajuelense), Giancarlo Gonzalez (Columbus Crew), Michael Umana (Saprissa), Oscar Duarte (FC Bruges), Waylon Francis (Columbus Crew), Heiner Mora (Saprissa), Junior Diaz (FSV Mainz), Cristian Gamboa (Rosenborg Trondheim), Roy Miller (New York Red Bulls);
Mijlocaşi: Celso Borges (AIK Stockholm), Christian Bolanos (FC Copenhaga), Oscar Esteban Granados (Herediano), Michael Barrantes (Aalesund), Yeltsin Tejeda (Saprissa), Diego Calvo (Valerenga Oslo), Jose Miguel Cubero (Herediano);
Atacanţi: Bryan Ruiz (PSV Eindhoven), Joel Campbell (Olympiakos Pireu), Randall Brenes (Cartagines), Marco Urena (Kuban Krasnodar)

Anglia – selecţioner: Roy Hodgson
Portari: Joe Hart (Manchester City), Ben Foster (West Bromwich Albion), Fraser Forster (Celtic Glasgow);
Fundaşi: Leighton Baines (Everton), Gary Cahill (Chelsea Londra), Phil Jagielka (Everton), Glen Johnson (FC Liverpool), Phil Jones (Manchester United), Luke Shaw (Southampton), Chris Smalling (Manchester United);
Mijlocaşi: Ross Barkley (Everton), Steven Gerrard (FC Liverpool), Jordan Henderson (FC Liverpool), Adam Lallana (Southampton), Frank Lampard (Chelsea Londra), James Milner (Manchester City), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal Londra), Raheem Sterling (FC Liverpool), Jack Wilshere (Arsenal Londra);
Atacanţi: Rickie Lambert (Southampton), Wayne Rooney (Manchester United), Daniel Sturridge (FC Liverpool), Daniel Welbeck (Manchester United).

Italia – selecţioner: Cesare Prandelli
Portari: Gianluigi Buffon (Juventus Torino), Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain), Mattia Perin (Genoa);
Fundaşi: Ignazio Abate (AC Milan), Andrea Barzagli (Juventus), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Matteo Darmian (Torino), Mattia De Sciglio (AC Milan), Gabriel Paletta (Parma), Manuel Pasqual (Fiorentina).
Mijlocaşi: Alberto Aquilani (Fiorentina), Antonio Candreva (Lazio), Daniele De Rossi (AS Roma), Claudio Marchisio (Juventus), Thiago Motta (Paris Saint-Germain), Marco Parolo (Parma), Andrea Pirlo (Juventus), Marco Verratti (Paris Saint-Germain);
Atacanţi: Mario Balotelli (AC Milan), Antonio Cassano (Parma), Alessio Cerci (Torino), Ciro Immobile (Torino), Lorenzo Insigne (Napoli)