0:00

Calificare la Balcaniadă și Europene pentru Irina Bordeanu, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiDupă ce s-a calificat desculță în lotul de alergare montană, care îi permite să participe în luna iunie la World Youth Cup (16‐17 ani), de la Gaglano del Copo, din Italia, atleta Irina Bordeanu, de la CS Ceahlăul Piatra Neamţ, a confirmat din nou. Ea a fost inclusă, ce-i drept ca rezervă, și în reprezentativa de junioare I de alergare montană care va participa la Campionatul Balcanic (Tetevan/Bulgaria,10 iunie) și Campionatul European (Kamnik/Slovenia, 8 iulie). A fost cooptată în echipa României după ce s-a situat pe locul al 4-lea la etapa întâi a Campionatului Național de alergare montană de la Vatra Dornei (6 mai) la capătul unui traseu dificil care a măsurat 4.000 de metri.

”Traseul a fost mult mai greu decât la Slănic Prahova, dar noi am luat-o ca o pregătire, pentru că în Italia va fi numai pantă. Nu a mai fost noroi, a fost un traseu numai prin pădure, pe iarbă, un traseu frumos, dar foarte greu”, a spus profesoara Iulia Negură Olteanu, antrenoarea Irinei Bordeanu.

Medaliată cu bronz la Campionatul Național de Cros (junioare II) în acest sezon, Irina este elevă în clasa a VIII-a la Liceul cu Program Sportiv din Piatra Neamț. ”Îi prevăd un viitor frumos deoarece are calități de alergătoare pe distanțe lungi”, a mai afirmat marea glorie a atletismului românesc Iulia Negură Olteanu.

Colega Irinei Bordeanu, Laura Corhană a venit pe locul al șaptelea. (Ana MOISE)

Articolul precedentAstăzi, o nouă premieră la Teatrul Tineretului: „Revizorul”